Prezident SR Andrej Kiska vrátil Národnej rade SR novelu zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Hlava štátu navrhuje, aby parlament pri opätovnom prerokovaní novelu zákona neprijal ako celok. Zákon podľa hlavy štátu predstavuje významný zásah do základného práva vlastniť majetok. Argumentáciu predkladateľa i praktické dôvody na schválenie zákona preto považuje za „nedostatočné a neobhájiteľné“. „Je neprijateľné, aby sa manažérske chyby Národnej diaľničnej spoločnosti, respektíve Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky pri príprave a realizácii jedného konkrétneho projektu výstavby riešili takým legislatívnym spôsobom, ktorý nie je v súlade s ústavou. A navyše, nevyplynul z nevyhnutnosti vyvolanej náhlymi a nepredvídateľnými skutkovými a právnymi okolnosťami,“ upozornil A. Kiska. Prezident je presvedčený, že schválený zákon umožňuje obmedziť vlastnícke právo spôsobom, ktorý nemožno kvalifikovať ako obmedzenie v nevyhnutnej miere. Myslí si tiež, že skrátené legislatívne konanie, v ktorom bol zákon prijatý, nebolo odôvodnené.

Slovensko nie je potravinovo sebestačnou krajinou a čoraz viac sa od toho vzďaľuje. Podiel domácich potravín na pultoch predajní sa aj v tomto roku znížil, dosahuje úroveň 37,2 percent. Na Slovensku je väčšina ponúkaných potravín dovezených zo zahraničia, výnimkou sú mlieko, minerálky a alkoholické nápoje. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry GfK realizovaného pre Potravinársku komoru Slovenska (PKS) na vzorke 360 predajní.

Inzeráty s pracovnými ponukami by podľa nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého mali obsahovať aj najnižší možný plat, ktorý zamestnávateľ ponúka svojmu potenciálnemu zamestnancovi. Uviedol to v parlamentnej rozprave k návrhu novely Zákonníka práce, ktorým sa M. Beblavý spolu s nezaradeným poslancom Jozefom Mihálom snažia zaviesť povinné zverejňovanie minimálneho ponúkaného platu v inzerátoch. „Inzeráty by museli hovoriť, koľko najmenej musí zamestnávateľ svojmu zamestnancovi zaplatiť,“ povedal. Pri prvom porušení tejto povinnosti by bol podľa M. Beblavého na to zamestnávateľ len upozornený a pri ďalšom porušení by už dostal pokutu.

Z troch kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) vláda vyberie jedného. Ten vzíde z verejného vypočutia počas rokovania vlády v stredu 24. mája a vláda ho následne navrhne parlamentu na zvolenie. O post šéfa ÚVO sa uchádzajú súčasná predsedníčka ÚVO Zita Táborská, právnik na tomto úrade Peter Kubovič a generálny riaditeľ sekcie riadenia projektov na Ministerstve dopravy a výstavby SR Juraj Méry. Päťročné funkčné obdobie Táborskej končí v júni.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) urobil ďalší nemorálny kšeft s klientskym centrom aj v Martine. Povedal to vo štvrtok na tlačovej besede líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Ako spolu s poslankyňou Národnej rady SR Veronikou Remišovou (OĽaNO-NOVA) priblížili, R. Kaliňák kúpil dve „chátrajúce haly za takmer štyri milióny eur.“ Ako V. Remišová uviedla, obchod ministerstvo urobilo s bratislavskou skupinou firiem Baducci, ktoré majú dlhodobé vzťahy s predstaviteľmi strany Smer-SD. „Predseda predstavenstva materskej firmy Baducci Consult, a. s., Martin Čižmárik je advokátom Jána Počiatka (pozn. red. bývalý minister dopravy za Smer-SD). Ľudia okolo firmy Baducci sa objavovali v mnohých obchodoch so štátom,“ povedala V. Remišová.

Kiska vrátil novelu o vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnice

Zdroj: SITA

Nelegálne zamestnávanie občanov SR nebude trestným činom. Parlament totiž nepodporil návrh novely Trestného zákona od poslancov z hnutia OĽaNO-NOVA Jána Marosza a Eduarda Hegera. Trestný zákon pritom v súčasnosti pozná trestný čin nelegálneho zamestnávania iba u cudzích štátnych príslušníkov. Opoziční poslanci chceli zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť voči tomu zamestnávateľovi, ktorý využíva prácu ľudí bez založenia pracovno-právneho vzťahu, a to rozšírením základnej skutkovej podstaty trestného činu neoprávneného zamestnávania.

Národná rada SR neschválila návrh novely zákona o sociálnom poistení od nezaradenej poslankyne Simony Petrík, ktorým sa mala zaviesť otcovská dovolenka. Podľa jej návrhu by Sociálna poisťovňa poskytovala otcom tzv. otcovskú dávku, čím by otec získal nárok na dva týždne plateného voľna navyše počas šestonedelia a rovnako ako matka by získal nárok na 75 percent dennej hrubej mzdy zo Sociálnej poisťovne. Ako uviedla poslankyňa, v súčasnosti síce majú otcovia nárok na materskú dávku, avšak nemôžu si ju vziať v období, keď materskú dávku dostáva matka dieťaťa.

Európska komisia (EK) vo štvrtok vymerala spoločnosti Facebook pokutu 110 mil. eur za to, že v čase prevzatie aplikácie WhatsApp poskytla zavádzajúce informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov. Facebook podľa komisie v čase akvizície v roku 2014 tvrdil, že technicky spoľahlivo nedokáže zabezpečiť automatické zdieľanie informácií z užívateľských profilov svojej sociálnej siete s údajmi z aplikácie WhatsApp, ktorá zabezpečuje bezplatné zasielanie správ prostredníctvom mobilných telefónov.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok telefonicky hovoril s francúzskym prezidentom Emanuelom Macronom. Obaja prezidenti sa podľa vyhlásenia Kremľa citovaného agentúrou TASS dohodli, že budú spolupracovať v kľúčových medzinárodných a regionálnych otázkach vrátane boja proti terorizmu. V. Putin i E. Macron sa ďalej zhodli na dôležitosti pokračovania spolupráce v tzv. normandskom formáte, teda zoskupení najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí, ktorého cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Kiska vrátil novelu o vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnice

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.