Poslanci Národnej rady SR za KDH podporia v parlamente odvolávanie ministra spravodlivosti Borisa Suska. Podporujú aj odchod ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.

Konanie Suska

Chyby v reforme trestného práva podľa KDH otvorene pomenoval aj Ústavný súd SR. „Ten jasne konštatoval, že neboli dané žiadne dôvody na skrátené legislatívne konanie,“ uviedlo hnutie v stanovisku, ktoré zaslala jeho hovorkyňa Lenka Kovár.

Hnutie má tiež kritický postoj k rozhodnutiu o podaní dovolania a prerušení výkonu trestu bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. „Ide podľa nášho názoru o politicky motivované rozhodnutie, čo je pre demokratický štát neprípustné,“ uviedli kresťanskí demokrati.

Osoba z dezinformačnej scény

„KDH od začiatku tvrdilo, že Martina Šimkovičová sa nemala stať ministerkou kultúry. V osobe ministerky kultúry máme dočinenia s osobou z dezinformačnej scény, na ktorej pôsobí aj po nástupe do funkcie,“ uviedla Kovár. Konanie ministerky škodí podľa hnutia celému Slovensku. Spomína mocenské ovládnutie umeleckých a kultúrnych inštitúcií prostredníctvom účelovej zmeny zákonov, takisto zmeny vo Fonde na podporu umenia či Audiovizuálnom fonde. KDH kritizuje aj to, že verejnoprávny Rozhlas a televíziu Slovenska nahradila podľa jeho slov „štátna Slovenská televízia a rozhlas“. Dodáva, že zlyháva tiež financovanie projektov, napríklad pri programe na obnovu pamiatok.

„Odvolaním Martiny Šimkovičovej z funkcie ministerky chceme zastaviť deštrukčný a nezodpovedný prístup ministerstva kultúry k riadeniu kultúrnych inštitúcií a k spravovaniu hmotného kultúrneho dedičstva, ktoré patrí všetkým obyvateľom Slovenska a môže mať nezvratné následky,“ uzavrelo KDH.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) počas pripomenutia si 79. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne, v Bratislave 4. apríla 2024. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Spravodlivosť a bezpečnosť sú po roku Ficovej vlády v rozklade, tvrdí Progresívne Slovensko