Kresťanskodemokratické hnutie nechce znižovať prídavky na dieťa na polovicu pre domácnosti mimo hmotnej núdze. Nepodporí ani krátenie príspevku na opatrovanie pre poberateľov dôchodkovej dávky. Reaguje tak na konsolidačné opatrenia, ktoré predstavila vláda odborníkov v návrhu na ozdravenie verejných financií Ministerstva financií SR.

„Návrh na zníženie prídavkov na dieťa pre domácnosti mimo hmotnej núdze ako prorodinné hnutie nemôžeme podporiť. V súčasnej dobe sa na Slovensku rodí najmenej detí v histórii, preto by sme mali ako poslanci odhodiť politické tričká, spojiť sa a prísť s návrhmi, ako túto situáciu zvrátiť," uviedla expertka KDH na rodinnú a sociálnu politiku Martina Holečková.

Konsolidačné opatrenia vlády odborníkov kritizuje aj strana Smer-SD. Exminister financií Ladislav Kamenický svoje stanovisko zverejnil v statuse na sociálnej sieti. Vyjadril v ňom kritiku najmä voči opatreniam v oblasti zrušenia 13. dôchodku, zvýšenia dane z pridanej hodnoty na 22 percent, zrušenia sociálnych dávok či vlakov zadarmo.

KDH upozorňuje aj na krátenie príspevku na opatrovanie, pretože situácia medzi opatrovateľmi na Slovensku je kritická. Chýbajú pritom tisícky opatrovateľov, ktorí odišli za prácou do zahraničia. KDH bude, naopak, navrhovať zvýšenie príspevku pre domácich opatrovateľov o 500 eur mesačne, zvýšenie platov pre ľudí, ktorí pracujú v sociálnych službách o 50 percent, ako aj zvýšenie podielu výdavkov na sociálnu oblasť zo súčasných 0,8 percenta hrubého domáceho produktu na 1,7 percenta HDP.

Naopak, ekonomický expert zo strany Progresívne Slovensko Štefan Kišš sa vyjadril, že štát potrebuje konsolidovať verejné financie aj hľadať peniaze na priority, ktoré si budú vyžadovať nové kapacity.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava člen rady  Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ)Pavol Majher, prezident RRZ Ján Tóth, členovia rady RRZ Martin Šuster a Juraj Kotian počas tlačovej konferencie na tému Aktuálny výhľad verejných financií na roky 2023 až 2026. Potrebná veľkosť ozdravných opatrení. Zhodnotenie predloženého Program stability v Bratislave vo štvrtok 1. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Bez konsolidácie deficit do roku 2027 neklesne pod šesť percent HDP, varuje rozpočtová rada