V noci zo soboty na nedeľu sa vrátime k zimnému času, teda v nedeľu sa budeme môcť beztrestne vyvaľovať v posteli o hodinu dlhšie, ale je to iluzórna výhoda. Zmena času dvakrát do roka - na jeseň a na jar - má viac nevýhod ako predností, píše poľský denník Gazeta Wyborcza.

Hlavným cieľom, kvôli ktorému bol letný čas kedysi zavedený, mala byť úspora elektrickej energie. Ale vedci už dávno dokázali, že ide o iluzórny zisk.

Obyvatelia Európskej únie sa pred niekoľkými rokmi vyslovili v konzultáciách, ktoré uskutočnila Európska komisia, proti zmenám času. Európsky parlament v roku 2019 odhlasoval zrieknutie sa zmien času a zotrvanie pri jedinom - zimnom, alebo letnom.

Každý štát si mal vybrať obľúbený čas, hoci Európska komisia vyzývala na koordináciu krokov v tejto veci.

Rozhodnutie europarlamentu mala potvrdiť Rada Európskej únie (teda ministri z členských krajín), no o štyri roky si na zmenu času nenašla čas.

Zámienkou na odkladanie hlasovania bol najprv brexit, potom pandémia, migračná kríza a teraz vojna na Ukrajine. Vždy sa nájde niečo dôležitejšie.

Ale v skutočnosti sa ministri vyhýbajú debate na túto tému, pretože si uvedomujú, že dohadovanie sa o čase rozvádza Európu.

Podľa výsledkov konzultácií sú najväčšími stúpencami letného času Portugalci, Cyperčania a Poliaci. Naopak zimný - „ozajstný“ - čas si želajú okrem iného vo Fínsku, Dánsku a Holandsku.

Okrem toho je EÚ rozdelená na tri časové pásma: západoeurópsky čas má Írsko a Portugalsko, východoeurópske Litva, Lotyšsko, Estónsko, Fínsko, Bulharsko, Rumunsko, Grécko a Cyprus a prevažujúci zvyšok má stredoeurópsky čas. Ak sa štáty nedohodnú, tak po likvidácii zmien času by sa Európa mohla premeniť na oveľa rozmanitejšiu - zmätenejšiu - zmesku časových pásiem.

Ale zatiaľ nič nenaznačuje, že by v najbližšom čase mali prísť nejaké zmeny ohľadom striedania časov. Jedinými európskymi štátmi, v ktorom sa čas nemení, zostávajú Island, Bielorusko a Rusko.

A letný čas sa vráti v nedeľu 31. marca 2024.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Vykurovacia sezóna sa na Slovensku ešte nerozbehla, počasie nám šetrí náklady na teplo