Približne každá desiata nemecká firma sa v uplynulom roku stala obeťou kybernetického útoku alebo podobného incidentu v oblasti bezpečnosti informačných technológií. Vyplýva to z prieskumu nemeckého Združenia pre technickú kontrolu (TÜV).
Z pohľadu firiem predstavuje najväčšiu hrozbu organizovaná počítačová kriminalita, uviedol prezident združenia Johannes Bussmann. Hrozbu však predstavujú aj tzv. interní páchatelia, teda súčasní alebo bývalí zamestnanci firiem a štátnych organizácií, upozornil. Počet kybernetických útokov proti nemeckým spoločnostiam viditeľne vzrástol od začiatku ruského útoku na Ukrajinu, dodal ďalej Bussmann. Kybernetické útoky na zbrojárske spoločnosti, ako napríklad koncern Rheinmetall, podľa neho neprichádzajú náhodne.
Vyššiu frekvenciu útokov zaznamenalo približne 16 percent z 501 oslovených spoločností. Viac ako polovica uviedla, že riziko kybernetických incidentov v dôsledku vojny na Ukrajine vzrástlo. Útoky tohto druhu môžu viesť k výpadkom služieb pre zákazníkov, narušeniu výroby v podnikoch alebo zneužitiu citlivých údajov, vysvetlil prezident združenia TÜV. Každá druhá spoločnosť preto v uplynulom roku zvýšila výdavky na kybernetickú bezpečnosť.