Skutočný rozsah najväčšieho korupčného škandálu Európskeho parlamentu za posledné desaťročia potvrdzuje súbor uniknutých dokumentov z policajného vyšetrovania. K nahliadnutiu ich mal portál Politico.

Zo spisov vyplýva, že kľúčoví podozriví vrátane bývalého poslanca Európskeho parlamentu Piera Antonia Panzeriho a jeho asistenta Francesca Giorgiho dôsledne zaznamenávali údajné pokusy o manipuláciu členov parlamentu. Podľa tvrdení v spisoch podozriví z Kataru, Maroka a Mauritánii minuli okolo štyri milióny eur na ich ovplyvňovanie. Škandál prvýkrát vyšiel najavo presne pred rokom, keď boli P. A. Panzeri, F. Giorgi a ďalšie kľúčové postavy zatknuté.

Šlo aj o také dôležité rozhodnutia, ktoré majú významný vplyv na fungovanie Európskej únie, ako napríklad plánovanie zmarenia šiestich parlamentných uznesení odsudzujúcich porušovanie ľudských práv v Katare či prácu na dosiahnutí dohody o bezvízovom styku medzi Dauhou a EÚ.

Celkovo šlo o stovky aktivít, ktoré sieť údajne vykonávala v rokoch 2018 až 2022. Za ich pozitívne vybavenie dostávali podozriví „slušné honoráre“.

Doteraz boli zadržaní štyria súčasní a bývalí europoslanci na základe predbežných obvinení z korupcie, prania špinavých peňazí a členstva v zločineckej organizácii. Medzi podozrivými je Giorgiho partnerka aj Eva Kailiová, ktorá po vypuknutí škandálu prišla o funkciu podpredsedníčky parlamentu.

Vyšetrovatelia majú podozrenie, že A. Panzeri a jeho sieť manipulovali s členmi parlamentu v mene Kataru a iných štátov. Dokumenty naznačujú, že sa pokúšali využiť aj nedostatok vedomostí zahraničných predstaviteľov o demokracii v EÚ.

F. Giorgi polícii povedal, že on a jeho šéf niekedy prezradili niečo aj o operáciách, na ktoré nemali praktický vplyv. Za to mali dostať zaplatené. „Súviselo to s neznalosťou princípov fungovania parlamentu,“ uviedol vo vyhlásení pre políciu poslanecký asistent.

Ďalšie dôležité správy

Vraky lodí na ostrove Lampedusa.
Neprehliadnite

Novodobá brána do Európy. Ostrov Lampedusa sa stal synonymom pre utečencov