Katar spúšťa práce na projekte Simaisma v hodnote 20 miliárd riálov (5,1 miliardy eur). Jeho hlavnou hviezdou bude tematický zábavný park, ktorý rozlohou prekoná aj ikonický floridský lunapark Čarovné kráľovstvo patriaci spoločnosti Walt Disney.

Rozvojom projektu poverila vláda spoločnosť Qatari Diar Real Estate Investment. „Výstavba zábavného parku bude prvou fázou projektu za účelom prilákania investorov. Simaisma je súčasťou vládnej stratégie na diverzifikáciu ekonomiky a investovanie do cestovného ruchu,“ citovala výkonného riaditeľa firmy Aliho Mohameda Al-Aliho agentúra Bloomberg. Katarská vláda chce, aby sektor turizmu do roku 2030 tvoril až 12 percent hrubého domáceho produktu krajiny.

Zábavný park sa bude nachádzať zhruba 40 minút severne od hlavného mesta Dauha. Súčasťou projektu je aj 18-jamkové golfové ihrisko obklopené 300 vilami, luxusnými rezortmi, prístavom, plážovým klubom a obchodmi. Celková rozloha nového areálu bude osem miliónov metrov štvorcových a lemovať bude sedem kilometrov pobrežia. Obsahovať bude navyše aj 16 voľných parciel, ktoré môžu odkúpiť súkromní developeri a investori a postaviť na nich hotely, obytné domy či iné zariadenia, dodal Al-Ali.

Qatari Diar momentálne rokuje s niekoľkými medzinárodnými prevádzkovateľmi parkov o tom, komu zverí správu zábavného parku. Rozhodnutie by podľa Al-Aliho malo padnúť v nadchádzajúcich mesiacoch.

Ďalšie dôležité správy

Zástupcovia mnohých subjektov cestovného ruchu veria, že tento rok dosiahne Bratislava opäť rekordné turistické čísla z roku 2019. Tí optimistickejší nevylučujú, že ich dokonca prekoná. Oprávňuje ich k tomu vývoj počas uplynulých dvoch rokov. Existuje však indícia, ktorá tento optimizmus ochladzuje.
Rozpačité prvé mesiace
V roku 2019 sa počet turistov v Bratislave vyšplhal bezmála na 1,4 milióna. Takmer 70 percent z nich boli cudzinci. Pandémia návštevnosť v nasledujúcom roku okresala na 400-tisíc a cudzinci tvorili už len polovicu z tohto počtu, pričom v roku 2021  ich podiel ešte mierne poklesol.
Turizmus výrazne ožil o rok neskôr, keď sa počet turistov zvýšil takmer 2,5-násobne na vyše 900-tisíc. Vlani rast pokračoval a do metropoly zavítalo po troch rokoch znova viac než milión turistov. Z 1,1milióna bolo 66 percent zahraničných návštevníkov.
„Na základe doteraz realizovaných aj predpokladaných objednávok sa tento rok z pohľadu príjazdového cestovného ruchu vyvíja pozitívne. Veríme, že dosiahneme a možno aj prekonáme výsledky z roku 2019,“ uviedla Marcela Lauková, predsedníčka Klubu incomingových cestovných kancelárií združených v Slovenskej asociácii cestovných kancelárií a cestovných agentúr a majiteľka cestovnej kancelárie Agritours Slovakia.
Prvé štyri mesiace aktuálneho roka však pôsobia rozpačito pri porovnaní s vlaňajškom aj  rekordným rokom 2019. Hoci boli január aj február silnejšie ako vlani, marec a predovšetkým apríl zaostali. Apríl bol napríklad slabší o šesť a pol percenta.
Rozdiel oproti roku 2019 je ešte markantnejší. Kým za prvé štyri mesiace sa vtedy v Bratislave vystriedalo viac než 353-tisíc turistov, tento rok ich bolo len zhruba 312-tisíc. O tom, či bude návštevnosť napokon rekord atakovať, pravdepodobne rozhodne letná sezóna. Ak má tento rok dobehnúť stratu, ktorú voči vlaňajšku nadobudol za prvé štyri mesiace, respektíve ak má dohnať 250-tisícovú stratu na rok 2019, musí byť letná sezóna veľmi silná.
Nevyužitý potenciál
 „Bratislava má ešte stále značne nevyužitý potenciál nárastu počtu zahraničných turistov. Vidíme za tým slabú viditeľnosť Bratislavy a okolia ako ideálnej destinácie na city breaky a tiež ako ideálneho miesta kongresových podujatí. Na ich realizáciu však chýba infraštruktúra vrátane moderného konferenčného centra s kapacitou nad tisíc hostí,“ poznamenala členka Klubu incomingových cestovných kancelárií Ľudmila Masariková z cestovnej kancelárie Satur Travel.
Bratislava nezápasí s takými problémami ako napríklad Praha, ktorá býva turistami preplnená. Priestor pre zvyšovanie jej návštevnosti je preto stále dostatočne veľký, a to aj napriek tomu, že nie je v porovnaní s inými metropolami veľkým mestom. Bratislava by zvládla oveľa viac turistov, než ju aktuálne navštevuje. Dôvodom je podľa M. Laukovej aj fakt, že vstupy do pamiatok či atrakcie stále nie je potrebné rezervovať si niekoľko mesiacov vopred. Nevyčerpané rezervy metropoly bolo navyše vidieť aj tesne po covide, keď mnoho gastrozariadení poskytujúcich služby najmä zahraničným turistom pre nedostatok klientely úplne zaniklo.
„V zimných mesiacoch je dostupnosť ubytovacích a ďalších služieb stále vysoká. Počet hostí by sa v tomto čase mohol pokojne viacnásobne zvýšiť,“ konštatuje M. Lauková. Pri tejto úvahe vychádza z praktických skúseností cestovných agentúr aj z toho, že informácia o celkovom počte turistických lôžok vrátane online ubytovacích služieb typu Airbnb nie je dostupná. Z údajov Štatistického úradu SR sa dá vyčítať len počet lôžok v oficiálnych ubytovacích zariadeniach a kempoch. Vlani ich bolo v Bratislave 29 370, pričom ich počet v priebehu roka kolíše. Najviac dostupných lôžok býva v treťom kvartáli.
Návštevnosť metropoly v prvej tretine roka stagnovala. V rekordnom roku 2019, ktorý chce Bratislava prekonať, bola za prvé štyri mesiace vyššia o desaťtisíce turistov.
Neprehliadnite

Návrat Bratislavy k turistickému rekordu je ohrozený. Mesto disponuje nevyužitou kapacitou