V roku 2011 začali karibské pláže znečisťovať vyplavené chumáče invazívneho druhu morskej riasy pochádzajúcej zo Sargasového mora. Zakrátko bol hustými kobercami riasy pokrytý celý región. Príšerný zápach, ktorý sa pri ich rozklade uvoľňuje, od návštevy odradil už mnohých turistov.

Situácia bola podľa BBC taká zlá, že barbadoská premiérka Mia Mottleyová vyhlásila v roku 2018 „riasovú pohotovosť“. Malé ostrovy závislé od turizmu tak čelili dovtedy nevídanému problému a museli rýchlo prísť na to, ako ho vyriešiť.

Tu vstupujú do hry karibskí vedci a environmentálni odborníci, ktorí sa problematickú riasu rozhodli premeniť na biopalivo. Nedávno dokonca predstavili jedno z prvých vozidiel na svete, ktoré poháňa bio-stlačený zemný plyn (bio CNG). Tento inovatívny zdroj paliva využíva aj odpadové vody z miestnych rumových páleníc a trus čiernych oviec, ktorý poskytuje potrebné anaeróbne baktérie.

Podľa vedcov nie je problém prerobiť akékoľvek auto, aby bolo na pohon schopné využívať riasové biopalivo. Cena takejto úpravy stojí zhruba 2 500 dolárov a možno ju vykonať pomocou bežne dostupného náradia.

Nánosy rias neohrozujú iba turizmus. Riziko predstavujú aj pre ľudské zdravie, pretože počas ich rozkladu dochádza k uvoľňovaniu sírovodíka. Okrem toho ohrozujú aj pôvodnú faunu vrátane kriticky ohrozených mláďat morských korytnačiek, ktoré sa zachytávajú v hustých kobercových nánosoch na pobreží. Hlavnými príčinami rozmachu rias zo Sargasového mora sú znečistenie vody a otepľovanie morí v dôsledku klimatických zmien.

Ďalšie dôležité správy

HaboLNG
Neprehliadnite

Firmy môžu znížiť náklady na ESG využitím LNG a bioLNG a získať čas na zásadné zmeny