Skryté kamery možno nájsť v hotelových izbách, krátkodobých prenájmoch, na lodiach a dokonca aj toaletách v lietadle. Špionážne kamery bývajú čoraz menšie, je oveľa ťažšie ich nájsť a o to ľahšie kúpiť. Môžu sa skrývať vnútri budíkov, osviežovačov vzduchu, fliaš na vodu či držiakov na zubné kefky. Najčastejšie sú súčasťou bežných domácich doplnkov, pretože nevzbudzujú podozrenie.
Majitelia skrytých kamier môžu namiesto nahrávania pozerať živé záznamy priamo na mobile, dodal Pieter Tjia, generálny riaditeľ singapurskej technologickej spoločnosti OMG Solutions. V niektorých prípadoch môžu videá dokonca predávať pornostránkam, kde si ich vedia pozrieť tisíce ľudí.
Niet divu, že YouTube aj TikTok sú plné návodov, ako skryté kamery jednoducho nájsť. Počet príspevkov na túto tému na sociálnych sieťach za posledné dva roky stúpol o takmer 400 percent.
Fungujú však spomínané odporúčania? Portál CNBC sa to rozhodol zistiť, a tak nechal Tjia, aby do vybraného domu skryl 27 kamier. Redaktor Victor sa ich potom pokúsil využitím rôznych stratégií nájsť. Celkovo CNBC uskutočnil päť testov, aby zistil, ktorá metóda je najefektívnejšia.
Voľné oko
Po 20 minútach hľadania sa Victorovi podarilo voľných okom spozorovať jednu jedinú kameru. Nachádzala sa vnútri budíka s nesprávne nastaveným časom.
Náklady: nula dolárov | Nájdené kamery: jedna
Smartfón
V druhom kole si Victor stiahol populárnu aplikáciu s názvom Fing, ktorá skryté kamery hľadá pomocou skenovania wifi siete. Okrem toho vyskúšal objektívy kamier hľadať aj pomocou blesku na kamere smartfónu.
Aplikácia ukázala, že k domácej wifi bolo pripojených 22 zariadení, no žiadne kamery. Tjia vysvetlil, že ich napojil na inú bezdrôtovú sieť, ktorú vytvoril len za týmto účelom, čím obišiel hlavnú sieť. „Aj keby som to neurobil, aplikácia by ukázala iba počet kamier, nie ich polohu,“ zdôraznil.
Victor mal viac šťastia pri používaní blesku. S jeho pomocou našiel ďalšie tri kamery – vo wifi zosilňovači, v gombíku na košeli a plyšovom medvedíkovi.
Náklady: 25 dolárov na ročné predplatné aplikácie Fing | Nájdené kamery: tri
Detektor rádiofrekvencie
Toto zariadenie začne pípať vždy, keď sa dostane do blízkosti špionážnej kamery. Tie však musia byť zapnuté a pripojené k wifi, čo znamená, že nedokážu zachytiť kamery s SD kartami na ukladanie údajov. Majú navyše tendenciu k falošným poplachom. Victor pomocou detektora rádiofrekvencie nenašiel jedinú kameru a pípal dokonca aj v častiach domu, kde Tjia žiadne kamery neumiestnil.
Náklady: do 200 dolárov | Nájdené kamery: nula
Detektor šošoviek
Základný detektor šošoviek býva lacný, prenosný a jednoducho sa používa. Zariadenie vysiela infračervené svetlo, ktoré sa odráža od šošovky kamery. Jedinou nevýhodou je, že funguje iba, keď ho dáte ku kamere. Victor vďaka nemu našiel ďalšie dve kamery – jednu v rozprašovači esenciálnych olejov a druhú vo wifi zosilňovači.
Náklady: 50 dolárov | Nájdené kamery: dve
Pokročilý detektor šošoviek
Tento druh zariadenia sa podobá ďalekohľadu, pričom zvýrazňuje svetlo, ktoré sa odráža od šošovky skrytej kamery. Funguje aj na diaľku, takže Victor špehovacie zariadenia bez problémov spozoroval aj z opačného konca miestnosti. Detektor navyše možno použiť nielen v osvetlených, ale aj tmavých miestnostiach.
Celkovo sa Victorovi s pomocou ďalekohľadu podarilo nájsť 11 kamier. Nachádzali sa napríklad v krabici na papierové utierky či koženom batohu.
Náklady: 400 dolárov | Nájdené kamery: 11
Victor počas testu odhalil dokopy 17 z 27 kamier, čo je relatívne dobrý výsledok, ak človek neberie do úvahy čas, ktorý strávil ich hľadaním.