Z komodít na svetových trhoch v prvých ôsmich mesiacoch roka výrazne zdraželo zlato, striebro, kakao, káva a pomarančový džús, zvýšila sa ale aj cena plynu, uhlia a elektriny. Hlavný komoditný index agentúry Bloomberg od začiatku roka do konca augusta klesol o tri percentá.
Situácia na trhoch
„Situácia na komoditných trhoch bola v posledných týždňoch stabilná. Po masívnom júlovom prepade sme ale počas augusta boli svedkami stabilizácie,“ povedal analytik spoločnosti XTB Jiří Tyleček. Hlavnou príčinou nevýrazného výkonu komoditných trhov zostáva podľa neho situácia v Číne, kde kríva primárne sektor nehnuteľností.
Najvyšší vzostup z komoditného trhu predvádza kakao, upozornil Tyleček. Táto komodita vykazuje rast o 130 percent v tomto roku pre nepriaznivé počasie v západnej Afrike, ktoré zdecimovalo tamojšiu úrodu. S vysokým rozdielom nasleduje pomarančový džús s 55-percentným rastom a káva Arabica s 32-percentným rastom. Aj v týchto prípadoch je hlavným vinníkom počasia. Pomaranče decimujú choroby a káva bojuje so suchom v Brazílii a Vietname.
Rast drahých kovov
S významnými rastmi nasledujú drahé kovy. „Cena zlata vzrástla od začiatku roka do konca augusta o 21,4 percenta na rekordných 2 503 dolárov za troyskú uncu. V auguste sa žltý kov predával najdrahšie v histórii,“ uviedol analytik spoločnosti Golden Gate Pavel Ryba. Cena striebra tempom rastu kopírovala zlato, od začiatku roka zdraželo o 21,3 percenta. Naopak, cena palladia sa znížila o takmer 13 percent, platiny o 7,4 percenta.
Ropa má podľa Tylečka za sebou v posledných týždňoch rozkolísané obchodovanie. Severomorský Brent sa dokonca tento rok dostal 0,2 percenta do záporných hodnôt a obchoduje sa pod 80 dolármi za barel. Texaský ropný benchmark naopak rastie o 2,7 percenta. Trh sa bojí plánovaného zvýšenia ťažby organizácie OPEC+. Navyše ropa v septembri vstupuje do slabej sezóny, ktorá sa prejavuje poklesom dopytu.
Cena ročného kontraktu na uhlie v Rotterdame pridáva štyri percentá a ročný kontrakt na plyn pridáva 14 percent. Cena elektriny na burze v Lipsku na dodanie v budúcom roku rastie o šesť percent.
Rozkolísané priemyselné kovy
Výrazne rozkolísané sú v tomto roku priemyselné kovy. „Po vysokom májovom raste sa nasledujúcich mesiacov zrútili na nižšie úrovne pre neisté výkony čínskej ekonomiky, v posledných týždňoch ale dobiehajú späť stratené pozície,“ upozornil Tyleček. Meď v Londýne rastie o 7,9 percenta a hliník pridáva 2,4 percenta. Výrazne zlacnela železná ruda, a to o 22 percent, a oceľ. Jej cena klesla o 27 percent.
Väčšina poľnohospodárskych komodít v tomto roku zlacňuje. Cena sójových bôbov stráca 24 percent a obchodujú sa na najslabších úrovniach od roku 2020. Rovnaké minimá platia tiež pre pšenicu s poklesom o 15 percent a kukuricu s prepadom o 20 percent. Za zmienku stoja tiež 14-percentné straty bavlny. Hlavným dôvodom je očakávaná globálna nadúroda a vysoké zásoby z posledných rokov, uzavrel Tyleček.