Pripomína to situáciu z jari 1975, keď hlavné mesto dovtedy spojeneckého Južného Vietnamu rýchlym postupom dobyli jednotky nepriateľa, proti ktorému Spojené štáty predtým viedli dlhoročnú vyčerpávajúcu vojnu. Podpora domácej armády, ktorú s veľkým úsilím vycvičili v nádeji, že po ich  stiahnutí prevezme obranu krajiny, sa rozsypala. Američanom, ktorí zostali v hlavnom meste, a ich domácim spolupracovníkom zostávala jediná cesta z obkľúčenia - vzduchom. Tých, ktorí mali šťastie, evakuovali vrtuľníkmi zo strechy veľvyslanectva USA (titulná snímka).

Rok 2021, 15. august. Pracovníkov západných ambasád a inštitúcií pôsobiacich v hlavnom meste Afganistanu presunuli na kábulské letisko, odkiaľ sa všetky vlády snažia čo najskôr prepraviť do vlasti svojich občanov. Komerčné lety sú zastavené, z letiska štartujú najmä vojenské lietadlá. Evakuáciu koordinujú zástupcovia NATO, na zabezpečenie operácie je nasadených 5-tisíc amerických vojakov, ktorých poslal len na tento účel do Afganistanu prezident Joe Biden. 

Zatiaľ víťazný nepriateľ Taliban ohlásil, že vstúpil do viacerých štvrtí Kábulu a obsadil i prezidentský palác, z ktorého cez deň stihol ujsť prezident štátu existujúceho už len na papieri. Čoskoro majú vyhlásiť nový štát - Islamský emirát Afganistan.

Kábul, 15. augusta 2021. Hranatá stupňovitá budova v strede záberu je veľvyslanectvo USA. Podobne ako kedysi v Saigone, aj na jeho streche pristávali v posledných hodinách pred evakuáciou vojenské vrtuľníky.
Zdroj: TASR
Kábul, 15. augusta 2021. Hranatá stupňovitá budova v strede záberu je veľvyslanectvo USA. Podobne ako kedysi v Saigone, aj na jeho streche pristávali v posledných hodinách pred evakuáciou vojenské vrtuľníky.

„Vojenské jednotky Islamského emirátu Afganistan vstúpili do mesta Kábul, aby zaistili bezpečnosť,“ napísal na Twitteri hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid. „Ich postup prebieha normálne,“ dodal podľa jednej z agentúr.

Kým „úradujúci“ prezident Ašraf Ghaní je už v zahraničí, pravdepodobne v susednom Turkménsku, bývalý prezident Hámid Karzaj sa snaží sformovať nový orgán - koordinačnú radu, ktorá chce pokojne odovzdať moci v krajine. Obrátila sa na vládnych vojakov, ktorí ešte nedezertovali, aj na bojovníkov Talibanu s výzvou , aby zabránili zrážkam a chaosu.

Príslušníci afganských bezpečnostných síl hliadkujú v Kábule v roku 2019
Neprehliadnite

Misia USA v Afganistane zlyhala, len do armády tam naliali 83 miliárd a nedokázali vôbec nič

Okrem Karzaja sú členmi rady šéf afganskej Najvyššej rady pre národné zmierenie Abdulláh Abdulláh a niekdajší vojenský vodca Gulbuddín Hekmatjár.

Taliban to však už príliš nezaujíma - dal najavo, že od afganskej vlády očakáva úplné odovzdanie moci. Pôvodne o tento krok požiadali prezidenta Ghaního, ten však radšej, ako by to urobil, odišiel do exilu.

JB 25 Kandahár - Dym stúpa počas bojov medzi Talibanom a afganskými bezpečnostnými silami v Kandaháre, juhozápadne od Kábulu 12. augusta 2021. Afganská militantná organizácia Taliban sa vo štvrtok zmocnila mesta Kandahár; metropoly rovnomennej provincie na juhu krajiny. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaných afganských predstaviteľov. Je to už dvanásta provinčná metropola z celkových 34, ktorú talibovia dobyli v priebehu týždňa. Kandahár je druhým najväčším mestom v krajine
Neprehliadnite

Víťaz berie všetko. Taliban chce úplnú moc nad celým Afganistanom, prechodnú vládu odmieta