Juhokórejský prezident Jun Sok-jol a slovenský premiér Robert Fico sa v pondelok dohodli na posilnení bilaterálnych väzieb a spolupráci v bezuhlíkových energetických odvetviach, keďže Južná Kórea sa chce uchádzať o pripravovaný slovenský projekt nového jadrového bloku.

Jun Sok-jo a Robert Fico, ktorý v nedeľu odštartoval trojdňovú oficiálnu návštevu Južnej Kórey, prijali vyhlásenie o vytvorení strategického partnerstva, ktoré zahŕňa spoluprácu v oblasti bezpečnosti, obrany, hospodárstva, obchodu, energetiky a technológií.

Podpísali memorandum o porozumení

Obe strany podpísali memorandum o porozumení o komplexnej energetickej spolupráci, ktorá zahŕňa bezuhlíkové zdroje energie vrátane jadrovej energie, obnoviteľnej energie a vodíka.

Memorandum prichádza v čase, keď Slovensko plánuje postaviť nový jadrový blok s výkonom do 1 200 megawattov v elektrárni Jaslovské Bohunice.

Spoločnosť Korea Hydro & Nuclear Power prejavila záujem o slovenský projekt po tom, čo bola v júli vybraná ako preferovaný uchádzač pre podobný jadrový projekt v Českej republike.

Obe krajiny podpísali tiež memorandum o porozumení, ktoré sa týka podpory obchodu a investícií s cieľom pripraviť cestu pre ich uľahčenie obchodu, a dohodli sa na prehĺbení spolupráce v oblasti obranného priemyslu.

Porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN

Bilaterálny obchod medzi Južnou Kóreou a Slovenskom dosiahol v minulom roku približne 3,58 miliardy eur, väčšinou išlo o vozidlá a autokomponenty.

Jun Sok-jo a Robert Fico počas rozhovorov vyjadrili silné znepokojenie nad narastajúcou vojenskou spoluprácou a obchodom so zbraňami medzi Severnou Kóreou a Ruskom, čo podľa spoločného vyhlásenia označili za porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.

Robert Fico vyjadril podporu úsiliu juhokórejského prezidenta o mierové zjednotenie so Severnou Kóreou na základe liberálnej demokracie.

Návšteva Roberta Fica v Južnej Kórei je jeho druhou, po prvej v roku 2007.

Komplexná spolupráca s Južnou Kóreou

Ministerka hospodárstva Denisa Saková podpísala v pondelok v mene Slovenskej republiky memorandum o spolupráci v oblasti energetiky a memorandum o rozvoji ekonomickej spolupráce s Južnou Kóreou. Tieto memorandá sa zameriavajú na komplexnú spoluprácu v oblasti energetiky, obchodu, ako aj podpory investícií medzi oboma krajinami. Informovalo o tom Ministerstvo hospodárstva. Obe memorandá vstupujú do platnosti dňom podpísania.

„Spoločnosti z Južnej Kórey sú na Slovensku významnými investormi a s touto krajinou nás spája aj rovnaký pohľad na rozvoj energetiky. Som rada, že sme dnes tieto oblasti posunuli na vyššiu úroveň a spoločne sme nielen podpísali memorandá o spolupráci, ale rovno sme aj rokovali na najvyššej úrovni o ďalšej spolupráci,“ uviedla Denisa Saková.

Prvé memorandum by sa malo zaoberať komplexnou spoluprácou v oblasti energetiky, pričom sa okrem energetickej efektivity a bezpečnosti venuje aj jadrovej energii ako kľúčovému prvku pri prechode na udržateľné a nízkouhlíkové energetické riešenia. Obe strany v tomto dokumente vyjadrili záväzok podporiť rozvoj technológií v oblasti jadrovej energie. Spolupráca je zameraná na zdieľanie informácií, technológií a najlepších praktík v oblasti jadrovej energetiky, čo prispeje k zvyšovaniu energetickej bezpečnosti a efektívnosti, priblížil rezort hospodárstva.

Druhé memorandum by sa malo zameriavať na vytvorenie rámca spolupráce krajín v oblasti obchodu a podpory investícií, pričom jeho cieľom je znížiť obchodné prekážky, zefektívniť colné procesy a podporiť podnikanie medzi Slovenskou republikou a Kórejskou republikou. Memorandum by malo zabezpečiť taktiež otvorené a stabilné obchodné prostredie, ktoré prispeje k ekonomickému rastu a prosperite oboch krajín.

Reakcia premiéra Roberta Fica

Predseda vlády Robert Fico ďalej v tejto súvislosti zdôraznil jeho presvedčenie, že ekonomický rozvoj by mal presahovať spoluprácu na úrovni členských štátov Európskej únie. Na Slovensku je podľa neho mnoho firiem z Južnej Kórey, ktoré vytvárajú pracovné miesta a prispievajú k rastu domáceho hospodárstva.

„S veľkým potešením musím konštatovať, že nám boli oznámené ďalšie investície z tejto krajiny na Slovensko,“ vyjadril sa premiér na sociálnej sieti. Malo by tak dôjsť k ďalšiemu rozvoju automobilového priemyslu na našom území.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) počas vyhlásenia po podpise memoranda o jednotnom postupe v otázkach zahraničnej politiky, v nedeľu 1. septembra 2024 v Bratislave. Prezident SR Peter Pellegrini, podpredseda Národnej rady SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD) a predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) podpísali v nedeľu spoločné vyhlásenie o jednotnom postupe v otázkach zahraničnej politiky. V memorande deklarujú pevné ukotvenie Slovenska v Európskej únii (EÚ) a Severoatl
Neprehliadnite

Premiér Fico by mal vysvetliť zámer svojej cesty do Číny, vyzýva SaS