J.-C. Juncker vo svojej viac ako 50-minútovej reči zdôraznil nevyhnutnosť jednoty členských krajín, ktorá Únii umožňuje dosahovať dôležité úspechy. Ako jeden z príkladov uviedol satelitný systém Galileo, ktorý pomáha navigácii či meteorológii stovkám miliónom ľudí.

Predseda Komisie upozornil, že túto jednotu ohrozuje bezbrehý nacionalizmus, ktorý členov jedného národa stavia proti ostatným. Naopak, „osvietený“ patriotizmus sa podľa neho s európanstvom nevylučuje, podotkol.

Vo svojej správe sa vyslovil za silnejšiu úlohu EÚ vo svetovej politike, za nové partnerstvo s Afrikou a za dokončenie opatrení, ktoré Európanom vo voľbách pripomenú, že Únia koná v ich prospech. Vo svojej správe vyslovil návrh, aby Únia oveľa viac ako doteraz investovala do vzťahov so susedným africkým kontinentom. Ten dokonca nazval kontinentom-dvojčaťom Európy.

Vzájomné vzťahy by však podľa neho už nemali fungovať na báze rozvojovej pomoci, ale na recipročných dohodách. Tie by podľa neho mohli pomôcť Afrike počas najbližších piatich rokov vytvoriť až 10 miliónov nových pracovných miest. Navyše by znamenali lepšiu perspektívu pre miestnych obyvateľov a nižší tlak na nelegálnu migráciu do Európy.

Nástroj finančnej pomoci, ktorý EÚ schválila už pred dvomi rokmi po nekontrolovanej vlne migrácie na starý kontinent, tam podľa predsedu Komisie už teraz mobilizuje verejné a súkromné zdroje vo výške 44 miliárd eur.

Európskou pomocou pre Afriku je aj program Erazmus, ktorý ponúka možnosti aj pre študentov a výskumníkov z tretích krajín. Súčasné číslo 35-tisíc hosťujúcich mladých a akademikov z Afriky chce J.-C. Juncker navýšiť na 100-tisíc osôb.

Nelegálnu migráciu má pomôcť riešiť tiež navýšenie ľudských kapacít európskej pohraničnej stráže na 10-tisíc osôb. Naopak, Únia by podľa neho mala podporovať legálnu migráciu, keďže jej obyvateľstvo starne a na trhu práce ľudia chýbajú.

V zahraničnej politike predseda Komisie vyslovil potrebu zaviesť rozhodovanie takzvanou kvalifikovanou väčšinou. Inak sú dôležité kroky EÚ blokované. Ako príklad spomenul neodsúdenie porušovania ľudských práv v Číne kvôli jedinému členskému štátu. Narážal tým zrejme na Maďarsko v marci minulého roku, keď krajina blokovala odsúdenie tamojšieho údajného mučenia zadržaných právnikov.