Americká banka JPMorgan Chase rozšírila svoju blockchainovú službu JPM Coin a umožnila klientom využívať ju aj pri platbách v eurách. Jedným z dôvodov, prečo sa banka k tomuto kroku odhodlala, je väčšie rozšírenie blockchainových technológií do tradičného bankovníctva, píše Bloomberg.

Výhody blockchainu

Systém služby JPM Coin, ktorý banka predstavila už v roku 2019, umožňuje klientom, akými sú napríklad veľké nadnárodné spoločnosti, presun peňazí medzi účtami JPMorgan na celom svete. Rovnako formou decentralizovaného blockchainu dáva možnosť vykonávať transakcie do zahraničia inou formou než bežnými platbami. Výhodou je nielen rýchlosť vykonania finančnej transakcie, ale tiež skutočnosť, že ju možno uskutočniť kedykoľvek, teda aj mimo pracovných hodín banky.

Klienti JPM Coin tak môžu systém využívať napríklad na poslanie peňažnej čiastky presne v čase, kedy to vyhovuje im. „Prináša to so sebou mnohé výhody,“ skonštatoval šéf Coin Systems pre Európu, Stredný východ a Afriku v JPMorgan Basak Toprak.

Prvým klientom, ktorý blockchainový systém pri platbe v eurách do zahraničia využil, bola nemecká spoločnosť Siemens AG.

Budúcnosť bankovníctva už dnes

Využitím blockchainu v praxi sa počas uplynulej dekády bez väčšieho úspechu zaoberali viaceré svetové banky. Systémy boli ale komerčne iba málo využívané a nevýhody často prevyšovali benefity. Skeptikov to viedlo k otázke, či je práve toto cesta, akou by sa malo uberať moderné bankovníctvo.

Ako sa však ukázalo, fungovanie JPM Coin inšpiruje aj konkurenčné banky k tomu, aby venovali väčšiu pozornosť využívaniu decentralizovaného blockchainu. Obdobné projekty pred časom spustili napríklad Goldman Sachs, Banco Santander či Societe Generale. Práve táto trojica takisto pomohla Európskej investičnej banke vydať dlhopis na základe blockchainovej technológie.

Ďalšie dôležité správy

Dubaj toho ponúka naozaj veľa.
Neprehliadnite

Už aj Slováci si môžu z domu kúpiť nehnuteľnosť v Dubaji. Stačí využiť výhody blockchainu