Ich boje proti vojakom medzinárodne podporovanej vlády trvali týždeň. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Podľa nej sa bojov zúčastnili organizácie nazývané Brigády obrov a Obranné oddiely Šabvy. Proti nim skoro týždeň bojovali členovia špeciálnych jemenských bezpečnostných jednotiek. Bezprostrednou príčinou bojov bolo prepustenie policajných a vojenských veliteľov v provincii Šabva pre ich údajný nepriateľský postoj voči SAE a napojeniu na organizáciu Moslimské bratstvo.

Podľa AP dobytie ropných a plynových polí upevní pozíciu separatistov v južnom Jemene a oslabí koalíciu bojujúcu proti šiitským povstalcom podporovaných Iránom. Už pred niekoľkými dňami oddiely napojené na SAE dobyli provinčné stredisko Šabvy, mesto Atak.

Oba oddiely, ktoré teraz kontrolujú ropné polia, sú súčasťou separatistickej Južnej prechodnej rady (STC), ktorej príslušníkov na boj pripravujú SAE. STC je síce súčasťou širšej koalície bojujúcej od roku 2015 proti šiitom ale zároveň sa pokúša o nezávislosť južného Jemenu a má pod kontrolu jeho väčšinu. Jemen už bol rozdelený na severnú a južnú časť v rokoch 1967 až 1990.

Konflikt šiitov s jemenskou vládou trvá od roku 2014 a ako uvádza AP, táto vojna prispela k rozdeleniu Jemenu podľa kmeňovej príslušnosti, náboženského vyznania a tiež politického zamerania.

Ďalšie dôležité správy

KK31 Hohenhameln - Para stúpa z chladiacej veže uhoľnej elektrárne Mehrum v okrese Peine v Dolnom Sasku 1. augusta 2022. Vláda už elektrárenským spoločnostiam povolila, aby znovu uviedli do prevádzky desať odstavených uhoľných elektrární a šesť elektrární na ropu. Ďalších 11 uhoľných elektrární, ktoré mali byť odstavené v novembri, ostane v prevádzke a plánuje tiež spustiť odstavené elektrárne na hnedé uhlie. Uhoľnú elektráreň Mehrum spustili ako prvú 1. augusta s cieľom ušteriť plyn. FOTO TASR/
Neprehliadnite

Ceny zemného plynu v Európe pokračujú v prudkom raste