V Jemene sa v nedeľu skončilo šesťmesačné prímerie. Organizácia Spojených národov, ktorá ho sprostredkovala, informovala, že bude aj naďalej pokračovať v rokovaniach o predĺžení pokoja zbraní so súperiacimi stranami. Osobitný vyslanec OSN pre Jemen Hans Grundberg ich zároveň vyzval, aby sa v tomto čase zdržali akýchkoľvek vzájomných provokácií. Informuje o tom agentúra AP.

Grundberg vyjadril ľútosť nad tým, že sa v nedeľu nepodarilo dosiahnuť dohodu o predĺžení prímeria. Zároveň poďakoval jemenskej medzinárodne uznávanej vláde za to, že sa „pozitívne angažovala“ v snahe o presadenie návrhu prímeria zo strany OSN.

Lídrov znepriatelených strán vyzval, aby sa naďalej snažili dosiahnuť dohodu. „Vyzývam ich, aby si splnili svoju povinnosť voči jemenskému ľudu a snažili sa o dosiahnutie mieru,“ povedal.

Dočasné prímerie znepriatelených strán 

Prímerie medzi vládou, ktorú podporuje koalícia vedená Saudskou Arábiou a šiitskými povstalcami, vstúpilo do platnosti 2. apríla, najskôr na dva mesiace a následne bolo ešte dvakrát predĺžené - v júni a naposledy v auguste. Obe strany, ktoré spolu bojujú už od roku 2014, na jeho ďalšie predĺženie vyzývalo medzinárodné spoločenstvo, vrátane generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa. Takúto výzvu na pôde Bezpečnostnej rady OSN dokonca spoločne podporili aj USA a Rusko.

Osobitný vyslanec OSN pre Jemen Hans Grundberg sa v nedeľu podľa správ jemenských médií v Rijáde stretol s Rašádom Alímim, šéfom jemenskej prezidentskej rady, výkonného orgánu jemenskej vlády.

Vodca jemenských povstalcov Mehdi Mashat však na stretnutí politikov v Saná podľa miestnych médií povedal, že návrhy OSN „sa nestretli s túžbami jemenského ľudu“. Povstalci zvaní aj húsíovia ešte v sobotu deklarovali, že prímerie sa ocitlo v „slepej uličke“.

Znížil sa počet obetí konfliktu

V dôsledku prímeria sa podľa nedávnych odhadov humanitárnych aktivistov o 60 percent znížil počet obetí konfliktu, a zároveň sa štvornásobne zvýšili dodávky pohonných hmôt do prístavného mesta Hudajda ovládanom povstalcami. Aj obyvatelia Saná uvádzali, že ich každodenný život sa dramaticky zlepšil. Do tohto mesta sa zároveň dostalo viac dodávok základného tovaru a ceny klesli.

Agentúra AFP uvádza, že na humanitárnu pomoc je v 30-miliónovom Jemene odkázaných približne 23,4 milióna obyvateľov.

Ďalšie dôležité správy

KK32 Emlichheim - Na archívnej snímke z 18. marca 2022 staré ropné pole v nemeckom Emlichheime. Nemecko sa pripravuje na možné narušenie dodávok ruského plynu. Dôvodom je, že Moskva požaduje platby v rubľoch. Berlín preto vyhlásil prvý z troch varovných stupňov núdzového plánu a informoval o tom aj Európsku komisiu. FOTO TASR/AP
FILE -A pumpjack of Wintershall DEA extracting crude oil at an old oil field in Emlichheim, Germany, Friday, March 18, 2022. The German government said Wednesday it was
Neprehliadnite

Jemenskí separatisti podporovaní SAE vybojovali náleziská ropy a plynu