Pokiaľ ide o kolonizovanie vesmíru, šéf Amazonu Jeff Bezos má naozaj ambiciózne sny. Dúfa, že v budúcnosti budú ľudia bývať v obrovských vesmírnych kolóniách putujúcich naprieč slnečnou sústavou. Na rozdiel od Elona Muska si nemyslí, že stavanie príbytkov na povrchu planét je tou správnou stratégiou. „Sú jednoducho príliš malé,“ dodal šéf Amazonu. Business Insider sa opýtal štyroch odborníkov, čo si o jeho plánoch myslia.
V Bezosovej futuristickej fantázii žijú ľudia vo vesmírnych staniciach, ktoré tvarom pripomínajú O'Neillove valce. Tento koncept v 70. rokoch 20. storočia predstavil fyzik Gerard K. O'Neill. Takzvané O'Neillove kolónie by boli schopné ubytovať niekoľko miliónov ľudí a rozlohou by mali takmer 1 300 kilometrov štvorcových. Podľa architekta Anthonyho Longmana sú „hudbou vzdialenej budúcnosti“, keďže ľudstvu bude trvať stovky rokov, kým bude podobné konštrukcie vedieť postaviť.
Ďalším problémom, ktorý musí Bezos vyriešiť, je zabezpečenie potravy. Vedcom sa už na Medzinárodnej vesmírnej stanici podarilo vypestovať niekoľko plodín vrátane paradajok a šalátu. O'Neillove kolónie by si ale vyžadovali veľmi bezpečné, uzavreté a sebestačné poľnohospodárske systémy obrovských rozmerov, upozornila astrobiologička Rebeca Gonçalvesová.
Reprodukcia vo vesmíre je takisto výzvou. Podľa docenta reprodukčnej biológie Adama Watkinsa z Nottinghamskej univerzity má ľudstvo v tomto smere pred sebou ešte dlhú cestu. Vedci do vesmíru doposiaľ neposlali žiadnu tehotnú osobu, pretože nepoznajú možné zdravotné riziká. Z tohto dôvodu nevedia skúmať, ako by vesmírne žiarenie vplývalo na vývoj plodu. Možnosti reprodukcie vo vesmíre sú pre nich teda aspoň nateraz záhadou.
Britský kozmológ a astrofyzik Martin Rees si nemyslí, že unikať pred environmentálnymi problémami do vesmíru je správnym riešením. Zachrániť Zem je podľa neho oveľa jednoduchšie, než budovať Bezosove vesmírne kolónie. „Ľudstvo by sa malo o svoju planétu starať. Lepšiu alternatívu k dispozícii nemáme,“ dodal.