Francúzsko plánuje zakázať jednorazové elektronické cigarety, uviedla premiérka Élisabeth Borneová. Podobné opatrenia už v súvislosti s obavami zo zdravotných dopadov fajčenia e-cigariet so sladkými príchuťami prijalo Nemecko, Austrália či Nový Zéland.
Plán boja proti tabaku
Borneová dodala, že jej kabinet pripravuje plány národného programu boja proti užívaniu tabaku, ktorý je podľa nej vo Francúzsku zodpovedný za 75-tisíc úmrtí ročne. Jeho súčasťou ale nebude zvýšenie dane z tabaku v budúcom roku, pretože ju vláda zdvihla už tento rok.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v roku 2021 predstavil ambiciózne plány boja proti tabaku a alkoholu, zaviazal sa k väčšiemu počtu nefajčiarskych priestorov a usiloval sa o to, aby do roku 2030 prestali fajčiť všetci dvadsiatnici.
Podľa Borneovej jednorazové elektronické cigarety s príchuťami, ako sú cukríky marshmallow či žuvačky, ktoré pripomínajú sladkosti z detstva, priamo cielia na tínedžerov.
Zákazy naprieč svetom
O ich zákaze preto uvažuje aj niekoľko ďalších krajín. V Belgicku je zakázaný predaj cez internet a v Írsku sa o probléme debatuje. V Nemecku už vláda zakázala ochutené e-cigarety.
Najtvrdší postoj zaujala Austrália, kde je fajčenie jednorazových elektronických cigariet povolené iba na lekársky predpis, obsah nikotínu je znížený a príchute sú obmedzené. Na Novom Zélande boli prijaté podobné opatrenia: zákaz väčšiny jednorazových e-cigariet a obmedzenie marketingu, vrátane zákazu obchodov s týmito zariadeniami v blízkosti škôl a pravidlá, ktoré vyžadujú všeobecné opisy príchutí. Cieľom pravidiel, ktoré nadobudli platnosť v auguste, bolo pokračovať v predaji jednorazových cigariet pre tých, ktorí ich používajú ako prechod na odvykanie od fajčenia.
U dospievajúcich, ktorí používajú elektronické cigarety, je až päťkrát vyššia pravdepodobnosť, že začnú fajčiť, než u tých, ktorí ich nepoužívajú, ukázal írsky výskum.
Prevalencia fajčenia na Novom Zélande v minulom roku klesla na osem percent, čo je jedna z najnižších hodnôt na svete, ale nárast denných užívateľov e-cigariet bol väčší ako pokles ľudí, ktorí denne fajčia klasické cigarety. Počet študentov desiateho ročníka, teda približne štrnásťročných detí, ktorí denne užívajú e-cigarety, sa strojnásobil z 3,1 percenta v roku 2019 na 9,6 percenta v roku 2021.