Na jedálnych lístkoch v reštauráciách sa o niekoľko rokov môže objaviť mäso zo skúmavky či chrobáky. Potravinovú bezpečnosť sveta totiž stále viac ohrozujú krvavé konflikty a zmena klímy, píše agentúra Bloomberg.
Počasie je čoraz nepredvídateľnejšie a mnohé časti sveta sa otepľujú. Austrália predpovedá nižšiu úrodu pšenice, Spojené štáty zas bojujú so znehodnocovaním kukurice a zmena klímy ešte k tomu urýchlila aj šírenie smrtonosných škodcov v Číne.
Potravinovú bezpečnosť ďalej ohrozil konflikt medzi hlavnými exportérmi pšenice – Ruskom a Ukrajinou, ktorý navyše zhoršil potravinovú krízu v Afrike a zvýšil ceny agrokomodít.
Nové trendy v rámci potravinových technológií by mohli zlepšiť dodávky jedla ľuďom v oblastiach postihnutých prírodnými katastrofami či dokonca vyriešiť problém stravovania astronautov. Myslia si to odborníci, ktorí sa zúčastnili festivalu South by South West (SXSW). Potreba udržateľnej a spoľahlivej výroby potravín sa stáva čoraz urgentnejšou. Tu sú štyri novinky, ktoré budú podľa expertov kľúčové pri zvyšovaní udržateľnej potravinovej bezpečnosti:
Mäso zo skúmavky
Austrálsky startup Vow má za cieľ odstrániť zvieratá z procesu výroby mäsa, no zároveň zachovať jeho chuť i výživovú hodnotu. Kultivované mäso sa vyrába v laboratóriách a vzniká z buniek zvierat, ktoré vedci ďalej kultivujú vo výživových roztokoch, aby sa v bioreaktore mohli ďalej množiť. Výsledkom je mäsový produkt, ktorý môžu konzumovať spotrebitelia.
Výkonný riaditeľ Vowu George Peppou dúfa, že ľudia budú pri výbere mäsa pozerať skôr na značky než na obsah bielkovín. Nie je podľa neho vylúčené, že výrobcovia kultivovaného mäsa budú časom kombinovať chute z rôznych druhov zvierat.
Jedlý hmyz
Hmyz je nielen chutný, ale aj zdraviu prospešný, povedal na festivale Joseph Yoon, zakladateľ firmy Brooklyn Bugs. Tieto drobné článkonožce obsahujú všetkých 19 esenciálnych aminokyselín, a preto môžu slúžiť ako lacný a ekologický zdroj výživy. Najväčším problémom bude podľa Yoona zmeniť pohľad ľudí na tieto stvorenia, keďže mnohým sa zvyknú hnusiť.
Vertikálne poľnohospodárstvo
Vertikálne poľnohospodárstvo umožňuje pestovanie plodín vo viacpodlažných budovách. Aj keď niektorí jeho priekopníci nedávno narazili na problémy so ziskovosťou, riaditeľ výskumu v startupe Gaia Project Australia Mike Bridges si myslí, že chránené pestovanie má v poľnohospodárstve stále svoje miesto.
Exotické rastliny
Bolo by fajn, keby západné krajiny začali využívať rastliny, ktoré pre ich kuchyňu nie sú typické. Expertom to počas festivalu povedala docentka rastlinnej biológie na Univerzite v Adelaide Jenny Mortimerová. Rastliny ako žaburinka menšia by mohli byť skvelým zdrojom výživy, pretože sú bohaté na bielkoviny, ich pestovanie je jednoduché a rýchle a okrem toho sú aj šetrné k životnému prostrediu.