V Bruseli dnes rokujú ministri zahraničia členských krajín Európskej únie o šiestom balíku sankcií proti Rusku po jeho agresii voči Ukrajine. Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell pri príchode na pojednávanie uviedol, že dohoda o zákaze dovozu ruskej ropy dnes najskôr uzavretá nebude.

Na vine je Maďarsko

Na vine je podľa neho „silná pozícia niektorých štátov". Proti embargu sa stavia Maďarsko, ktoré nie je spokojné s Európskou komisiou navrhnutými výnimkami. Litovský minister zahraničia Gabrielius Landsbergis vyhlásil, že jeden člen robí z ostatných rukojemníkov, informovala agentúra Reuters.

„Celá únia je držaná ako rukojemník jedným členským štátom. Musíme sa dohodnúť, nemôžeme zostať rukojemníkom," vyhlásil Landsbergis.

Rakúsko a Luxembursko veria, že dohoda bude uzavretá v najbližších dňoch. Podľa šéfa luxemburskej diplomacie Jeana Asselborna „neexistuje žiadne ospravedlnenie pre to, aby balík nebol prijatý".

Diskusia o šiestom balíčku sankcií

„Som presvedčený, že sa nám v najbližších dňoch podarí dokončiť šiesty balíček sankcií," povedal rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg. „Je jasné, že je stále potrebná určitá diskusia, ale myslím si, že by sme sa mali usilovať o to, aby tieto diskusie prebiehali tam, kam patria, teda na Rade, aby sme na verejnosti nevytvárali nepôsobili nejednotne. Rusko nás sleduje," dodal.

Prezidentka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila v poradí šiestu skupinu sankcií proti Rusku pred 12 dňami, pripomína server Politico. Doterajšie rokovanie blokuje Maďarsko, ktoré nesúhlasilo s komisiou navrhnutými výnimkami a odkladmi pre krajiny najviac závislé na ruských energetických surovinách. Podľa serveru je v hre aj variant, že sa balík rozdelil na dve časti; jedna by bola schválená hneď a o embargu na ruskú ropu by sa jednalo ďalej.

Ďalšie dôležité správy

WA 56 archív Hamburg - Na archívnej leteckej snímke z 5. marca 2022 množstvo kontajnerov sa nachádza v prístave v Hamburgu. Vývoz Nemecka zaznamenal vo februári výraznejší rast, než sa očakávalo a lepšie výsledky v porovnaní s odhadmi vykázala aj oblasť dovozu. Poukázali na to v pondelok 4. apríla 2022 zverejnené údaje nemeckého štatistického úradu Destatis. V neskoršom období sa však budú údaje výrazne líšiť, keďže vojna na Ukrajine sa do výsledkov ešte nepremietla. TASR o tom informuje na zákl
Neprehliadnite

Západné sankcie pripravili Bielorusko o miliardy z vývozu