Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) považuje za nereálne reformovať slovenské zdravotníctvo od hora, teda od optimalizácie siete nemocníc, pretože tie sú až vrcholovým stupňom poskytovania zdravotnej starostlivosti. Pre TASR to v reakcii na plánovanú reformu ohlásenú Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR povedala prezidentka ZAP Zuzana Dolinková.

„Ak máme zanedbané a prehnité základy, ktoré v ponímaní zdravotnej starostlivosti predstavuje prednemocničná, teda ambulantná zdravotná starostlivosť, samotná optimalizácia siete nemocníc nemôže pre pacienta priniesť požadovaný efekt,“ uviedla s tým, že reformovať je nevyhnuté nielen primárnu všeobecnú, ale súčasne aj špecializovanú ambulantnú starostlivosť.

Na snímke prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár počas tlačovej konferencie Slovenskej lekárskej komory 19. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Slovenská lekárska komora je už teraz sklamaná z plánovanej reformy zdravotníctva

To, čo aktuálne podľa jej slov prioritne slovenskému zdravotníctvu chýba, je predovšetkým zdravotnícky personál. Hovorí, že ľudské zdroje, ich udržateľnosť, navrátenie do rezortu a nastavenie motivácie zdravotníkov zostať v systéme, bolo neskoro začať riešiť už včera. Tvrdí, že dosiahnutie tohto cieľa však predložený návrh optimalizácie siete nemocníc nijako nerieši.

Akokoľvek modernizované a rekonštruované budovy nemocníc budú podľa zväzu zbytočné, ak v nich nebude mať kto liečiť. Pacienti podľa jeho šéfky potrebujú dostupnú, kvalitnú, spravodlivú a solidárnu zdravotnú starostlivosť. „Bez zdravotníkov, bez toho, aby sme konečne zreálnili výšku výdavkov na zdravotníctvo na úroveň priemeru krajín Európskej únie a bez toho, aby sme jasne zadefinovali nárok pacienta, to však nepôjde,“ doplnila.

Návrh MZ SR k optimalizácii siete nemocníc, ktorý rezort predstavil zástupcom odbornej verejnosti, podľa Dolinkovej takmer identicky kopíruje pôvodný návrh stratifikácie nemocníc predložený v roku 2019 exministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.