Nemecké finančné spoločnosti sú možno dobre kapitalizované, ale čelia viacerým problémom od rastúcich úrokových výdavkov a slabého dopytu po úveroch až po nerealizované straty. Uviedla to viceprezidentka centrálnej banky Bundesbank Claudia Buchová.
Finančná stabilita sektora
Úrokové sadzby za uplynulý rok vzrástli najrýchlejším tempom v histórii záznamov. Banky sa s touto zmenou vyrovnali dobre, no nové prevádzkové prostredie so sebou nesie aj riziká vrátane prudkého poklesu hodnoty cenných papierov v držbe veriteľov.
„Takmer dve tretiny sporiteľní a úverových družstiev majú teraz nerealizované straty vo svojich knihách, ktoré zahŕňajú pôžičky aj cenné papiere,“ uviedla Claudia Buchová vo vyhlásení. „V podobnej situácii sú aj životné poisťovne.“
V dôsledku toho sú účtovné hodnoty často vyššie ako súčasné trhové hodnoty, takže predaj cenných papierov by mal za následok straty, ktoré by potom mohli viesť k výpadkom likvidity v časoch stresu, varovala Bundesbank v správe o finančnej stabilite.
Výdavky na úrokové sadzby vrastú
Claudia Buchová upozornila, že výdavky na úrokové sadzby v budúcnosti pravdepodobne vrastú, čo zníži marže bánk a zaťaží zisky.
„Naše simulácie ukazujú, že ak by banky preniesli vyššie úrokové sadzby podobným tempom ako v minulosti, ich čistý úrokový výnos by bol v tomto roku o 29 miliárd eur, čiže o jednu tretinu nižší,“ povedala Claudia Buchová.
Banky budú mať problém vykompenzovať si vyššie náklady prostredníctvom rastúcich objemov úverov, keďže dopyt podnikov je v prostredí recesie slabý.
Zisky bánk sú zdravé
Trh komerčných nehnuteľností sa pritom javí ako obzvlášť zraniteľný, čo zvyšuje úverové riziká.
Napriek tomu sú zatiaľ zisky bánk zdravé, čo veriteľom umožňuje ušetriť si kapitál na riešenie pravdepodobných ťažkostí, povedala Claudia Buchová.
„Aj pri nepriaznivých scenároch by finančné inštitúcie mali mať dostatočnú úroveň kapitálu a likvidity, aby boli schopné samy absorbovať šoky,“ dodala.