Chlieb má vo fitness kruhoch už dlhé roky zlú povesť. Mnoho ľudí sa mu vyhýba, pretože podľa nich ide o nezdravú potravinu. Jeho trávením totiž vzniká glukóza, ktorá spôsobuje vzostup a pád hladiny cukru v krvi. To nás síce robí šťastnými, no zároveň opätovne zvyšuje našu chuť do jedla. Aj preto niektorí ľudia hovoria, že sacharidy vrátane chleba sú návykové, píše Telegraph.

Existujú dokonca dôkazy, že extrémne výkyvy hladiny cukru v krvi môžu časom spôsobiť zápaly a zvýšiť riziko vzniku ochorení srdca či cukrovky 2. typu. Gastroenterologička Saliha Mahmoodová tvrdí, že určitá miera výkyvov hladiny cukru v krvi po jedle je normálna a u zdravých ľudí bez cukrovky zvyčajne nevyvoláva problémy.

Čo sa týka obsahu sacharidov, chlieb jednoznačne vedie. „V porovnaní s inými škrobovými potravinami, akými sú cestovina, ryža alebo zemiaky, má chlieb nižší obsah vody a tým pádom vyšší obsah sacharidov," vysvetľuje výživová expertka z Britskej výživovej nadácie Bridget Benelamová. Biely chlieb obsahuje približne 48 gramov sacharidov na 100 gramov výrobku. Cestovina iba 37, ryža zhruba 27 a varené zemiaky iba 17 gramov.

Sacharidové potraviny, akým je chlieb, sú podľa Mahmoodovej v jedálničku nevyhnutné, pretože sú zdrojom energie, ktorú naše telo a mozog potrebujú pre správne fungovanie. Odporúča najmä konzumáciu celozrnného chleba, keďže obsahuje oveľa viac vlákniny a mikroživín než biely chlieb a pomáha pri kontrole hmotnosti. Vyžaduje si totiž viac žuvania a má zložitejšiu štruktúru, čím navodzuje pocit sýtosti oveľa skôr, a tak ho človek zje menšie množstvo.

Záhadná celiakia

Ďalším problémom spájaným s konzumáciou chleba je celiakia. Ide o stav, keď imunitný systém pri konzumácii lepku útočí na vlastné tkanivá. Doktorka Mahmood Ahmedová dodáva, že prípadov tohto ochorenia vo svete pribúda. Podľa nej je ťažké určiť, akú úlohu chlieb hrá v tejto potravinovej neznášanlivosti.

Niektorí experti tvrdia, že na vine je metóda pečenia pochádzajúca z britského mesta Chorleywood. Jej podstatou je fermentačný proces, ktorý je vďaka prídavným látkam výrazne rýchlejší než pri prirodzene kysnutom chlebe, čo ho robí ťažšie stráviteľným. „Je veľmi ťažké povedať, ktorá časť chleba vyvoláva príznaky. U jedného človeka to môžu to byť emulgátory, u druhého konzervačné látky. Môžu to byť aj iné zlúčeniny a štruktúry vytvorené spracovaním chleba, ktoré sme ešte neidentifikovali a nepochopili,“ dodáva Ahmedová.

Chlieb zo supermarketov

Nedávne štúdie naznačujú, že mnoho masovo vyrábaných chlebov zo supermarketov je príčinou mnohých zdravotných problémov. Ultraspracované chleby často obsahujú málo vlákniny, pretože rafináciou z múky zmiznú všetky prospešné látky. Mnohé z nich navyše obsahujú prídavné látky vrátane konzervačných látok, emulgátorov a stabilizátorov, ktoré majú zlý vplyv na zdravie čreva.

Niektorí ľudia veria, že konzumácia chleba spôsobuje nadúvanie, no existuje mnoho ďalších potenciálnych spúšťačov vrátane umelých sladidiel, kofeínových nápojov či kombinácie potravín v strave. „Nadúvanie ako fenomén sa vyskytuje v kontexte zvyšku stravy a všetkého, čo konzumujeme,“ dodáva Ahmedová, ktorá je proti úplnému vyradeniu chleba z jedálnička. Najlepšou stratégiou je podľa nej vybrať si ten najkvalitnejší a cenovo najdostupnejší, keďže pre väčšinu ľudí je zdravšia alternatíva pridrahá.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Ultraspracované potraviny zvyšujú riziko mŕtvice a infarktu. Vedci bijú na poplach