Toshiba je od účtovného škandálu z roku 2015 pod tlakom takzvaných aktivistických akcionárov, ktorí žiadali zásadné zmeny vo fungovaní podniku. Toshiba chce akcie firiem uviesť na burzu v druhej polovici fiškálneho roku 2023. Podobný krok, teda rozdelenie na tri firmy, tento týždeň oznámil americký gigant General Electric.
Plán spoločnosti Toshiba počíta s vyčlenením dvoch kľúčových oblastí podnikania: divízie pre energetiku a infraštruktúru a divízie pre výrobu elektronických zariadení. Po oddelení týchto častí bude Toshiba naďalej vlastniť podiel 40,6 percenta vo výrobcovi pamäťových čipov Kioxia a ďalšie aktíva.
Správne, ale pomalé rozhodnutie
Niektorí analytici sa obávajú časového harmonogramu zmien. „Je to krok správnym smerom, ale javí sa ako pomalý," uviedol Atul Goyal z investičnej banky Jefferies. Uprednostnil by časový rámec troch až šiestich mesiacov. „Rok 2023 je ďaleko a my si nie sme istí, čo sa do tej doby ešte zmení."
Toshiba je jednou z najstarších a najväčších japonských firiem, venuje sa širokej škále činností, od výroby domácej elektroniky až po zariadenie do jadrových elektrární. V posledných rokoch sa však stretla so zložitými zmenami, keď sa vyrovnávala s následkami účtovného škandálu as obrovskými stratami spojenými s jej americkou jadrovou jednotkou.
Falšovali účtovníctvo
V roku 2015 odstúpil vtedajší generálny riaditeľ Hisao Tanaka, keď Toshiba oznámila, že nadhodnotila svoje zisky o viac ako miliardu dolárov. Účtovníctvo firma falšovala šesť rokov. V roku 2018 Toshiba predala svoj korunný klenot, podnik vyrábajúci pamäťové čipy, aby sa vyhla bankrotu.
V apríli tohto roku ponúkla britská investičná spoločnosť CVC Capital Partners za prevzatie Toshiby 20 miliárd dolárov (441,1 miliardy dolárov). O týždeň neskôr rezignoval v súvislosti s touto ponukou vtedajší generálny riaditeľ Nobuaki Kurumatani. Toshiba potom ponuku CVC odmietla.