Mnohé firmy v Japonsku sa musia prispôsobiť novým podmienkam, ktoré zahŕňajú prijímanie zahraničných pracovníkov. Cukráreň Hizatsuki, tradičná rodinná firma severne od Tokia, ktorá funguje už od roku 1923, pred štyrmi rokmi po prvýkrát zamestnala cudzincov. Firma čelí výzve, s akou sa doteraz japonské podniky nikdy nestretli – nedostatku japonských zamestnancov, približuje v reportáži portál New York Times.

Zmenšujúca sa a starnúca populácia v Japonsku spôsobila, že táto dlhodobo uzavretá krajina musela otvoriť dvere zahraničným pracovníkom. Väčšina z nich prichádza z Číny, Vietnamu a Filipín.

Zatiaľ čo veľké spoločnosti vo veľkých mestách zamestnávajú zahraničných pracovníkov už roky, v regiónoch, kde je nedostatok pracovnej sily akútnejší, sa firmy ako Hizatsuki ešte len učia, ako integrovať cudzincov. Ide o oblasti, kde sa takmer nehovorí inými jazykmi než japončinou a komunity sú obozretné voči prisťahovalcom. Schopnosť spoločností presvedčiť zahraničných zamestnancov, aby zostali, môže rozhodnúť o ich prežití.

Yuki Hashimoto z Výskumného inštitútu hospodárstva, obchodu a priemyslu v Tokiu uvádza, že zahraniční pracovníci sú pre malé a stredné podniky nepostrádateľní. „Bez nich sa tieto firmy zrútia.“

V Japonsku chýba systém na pomoc zahraničným pracovníkom v oblasti jazykovej podpory a ďalších základných potrieb, preto miestne podniky a samosprávy vytvárajú vlastné riešenia. V prípade cukrárne Hizatsuki riaditeľ spoločnosti zaviedol od roku 2020 viacero opatrení na podporu zahraničných zamestnancov, medzi ktorými sú najmä Vietnamci a Indonézania. Prekladateľ v továrni pomáha prekonávať jazykové bariéry a spoločnosť pravidelne zvyšuje mzdy pre všetkých pracovníkov, či už japonských alebo zahraničných.

Polovica zamestnancov z cudziny

Hizatsuki plánuje povýšiť zahraničného pracovníka na líniového manažéra, aby ostatným ukázal, že v Japonsku existuje možnosť kariérneho postupu. V súčasnosti je táto stratégia kľúčová, pretože o dva roky chce majiteľ firmu previesť na svojho syna. Odhaduje, že do ďalšej generácie bude približne polovica zamestnancov zahraničného pôvodu.

Daily Life In Japan
Neprehliadnite

Japonsko musí obmedziť závislosť od čistej energie, varuje potenciálny líder krajiny

Minulý rok Japonsko prijalo politiku, ktorá umožňuje širšiemu spektru zahraničných pracovníkov zostať v krajine dlhodobo. Tento krok je reakciou na pokles obyvateľstva v produktívnom veku. Nový premiér Shigeru Ishiba podporuje tento trend ako riešenie nedostatku pracovnej sily.

Odstraňovanie bariér

Predchádzajúce politiky štátu obmedzovali dĺžku pobytu zahraničných pracovníkov a často im ponúkali nižšie mzdy. Mnohí z nich odchádzali pre nedostatočnú podporu a obmedzené možnosti kariérneho rastu. Nové možnosti však stále čelia výzvam. Japonsko má len málo skúseností so začleňovaním zahraničných pracovníkov. Podniky teraz začínajú implementovať opatrenia ako zvyšovanie miezd a pomoc s vízami a jazykovými kurzami, aby udržali pracovníkov dlhodobo. Niektoré firmy však stále vnímajú cudzincov len ako dočasnú pomoc.

Tran Vinh Trung, ktorý prišiel z Hočiminovho mesta, pracuje v spoločnosti Daiwa Steel Tube Industries v prefektúre Tochigi. Jeho rodina sa k nemu pripojila minulý rok a usadili sa v malom byte v Utsunomiyi. Prezident Daiwa Steel, Shinichiro Nakamura, zaviedol množstvo opatrení na podporu zahraničných pracovníkov, vrátane pomoci s bývaním a integráciou rodín.

Napriek týmto snahám však zahraniční pracovníci, vrátane Trunga, často uvádzajú, že neplánujú zostať v Japonsku dlhodobo. Hoci majú rodiny v Japonsku, ich emocionálna väzba na domov zostáva silná. S. Nakamura priznáva, že aj napriek snahe podniku je pre pracovníkov náročné dlhodobo zotrvať mimo svojej rodnej krajiny.

Ďalšie dôležité správy

Happy,Senior,Adult,Couple,Eating,Healthy,Salad,Together.,Lovely,Grandmother
Neprehliadnite

Desať inšpirácií Japonskom, krajiny s jedným z najzdravších spôsobov života