Japonsko plánuje rozšíriť finančné stimuly pre rodičov, ktorí sa rozhodnú odísť z Tokia. Vláda sa podľa Financial Times pokúša zvrátiť desaťročia demografického poklesu, ekonomickej migrácie a skresať lákadlo príchodu do najväčšej svetovej metropoly. Predstavitelia oboznámení s plánom tvrdia, že vláda sa pokúsi zlákať rodiny, aby sa presťahovali, štedrou platbou až jedného milióna jenov (7 600 dolárov) za každé dieťa, ak vymenia preplnené Tokio za obce mimo mesta a jeho okolitých prefektúr.

Suma je viac ako trojnásobne vyššia oproti 300-tisícom jenov ponúkaným v rámci existujúceho systému zavedeného od roku 2019. Zvýšená platba na dieťa je len časťou záväzku vlády povzbudiť mladé rodiny, aby opustili Tokio. Rodinám, ktoré sa presťahujú, sa už ponúka jednorazová finančná podpora vo výške troch miliónov jenov a ak začnú podnikať, môžu dostať ešte viac. Tí, ktorí zoberú peniaze, musia prijať provinčný život minimálne na päť rokov, alebo vrátiť štátu peniaze.

Prevládajú prázdne domy

Zmenšujúca sa a starnúca populácia Japonska a migrácia mladších ľudí do hlavného mesta neúmerne zasiahli regióny za Tokiom, Osakou a niekoľkými ďalšími veľkými mestami. Mnohé vidiecke mestá a dediny boli vyprázdnené, ich podniky postrádajú zákazníkov a dostupný personál. Očakáva sa, že odhadovaný prebytok prázdnych domov v Japonsku dosiahne v roku 2023 približne 10 miliónov. Zároveň sa zvýšil status Tokia ako hlavného magnetu pre ekonomickú aktivitu a migráciu. V roku 2021, napriek spomaleniu spôsobenému pandémiou a predpokladanej novej popularite práce na diaľku, priemerná cena nového bývania v Tokiu, podľa Real Estate Economic Institute, prekonala vrchol japonskej bubliny s nehnuteľnosťami v roku 1989.

Asi 1 300 japonských samospráv sa už prihlásilo k hosťovaniu migrujúcich Tokijčanov. Podľa vládnych zdrojov využilo platbu za premiestnenie vo fiškálnom roku 2021 takmer 2 400 ľudí, čo predstavuje približne 0,006 percenta z 38 miliónov obyvateľov Tokia. Webové stránky obcí, ktoré sa snažia prilákať nováčikov, kombinujú predajné ponuky s rôznymi benefitmi. Dedina Umaji v prefektúre Kochi (820 obyvateľov) ponúka bezplatné denné jasle „a, samozrejme, žiadne deti na čakacej listine“.

Neďaleké mesto Tano ponúka lákadlo vzácnej továrne na soľ sušenú na slnku, ale poznamenáva, že 42 percent miestneho obyvateľstva má viac ako 65 rokov. Vidieckym obciam ďalej pomáha japonský štátny vysielateľ NHK, ktorý výrazne propaguje myšlienku presťahovania sa na vidiek v pravidelnej relácii, ktorá sleduje životy tých, ktorí urobili zmenu. „Pozerali sme tú reláciu a samozrejme, že o tom uvažuje,“ povedala Erika Horiguchiová, pracujúca matka, ktorá sa v roku 2018 presťahovala s manželom a dcérou do bytu v centre Tokia, ale nemá v úmysle vymeniť mesto za provincie.

Panuje skepsa

„Môj manžel opustil prefektúru Aomori, keď bol mladý, pretože vedel, že bude ťažšie nájsť si tam prácu. Existuje dôvod, prečo Japonci prichádzajú do Tokia a nemyslím si, že vláda to môže zmeniť.“ Reakcia na správy o vládnej ponuke na presťahovanie vo výške milióna jenov na dieťa na internete sa stretla s podobnou skepsou. „Znie to ako veľa peňazí, ale nestačí to na to, aby sa niekto skutočne rozhodol mať deti,“ uvádza sa v jednom príspevku.

Japonská detská kohorta sa tiež zmenšuje rýchlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. V roku 2021 klesol počet pôrodov v Japonsku na niečo vyše 811-tisíc. Prognózy založené na prvých deviatich mesiacoch roku 2022 naznačujú, že tento počet klesne pod 800-tisíc prvýkrát od začiatku zaznamenávania koncom 19. storočia. Vo svojich komplexných prognózach budúcej veľkosti populácie zverejnených v roku 2017 vládny Národný inštitút pre výskum populácie a sociálneho zabezpečenia nespomínal túto hranicu až do roku 2030.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Tretia najväčšia ekonomika sveta nečakane klesla. Japonsko bojuje s poklesom jenu aj infláciou