Ekonomickí experti varujú, že výdavky americkej vlády sú neudržateľné. Ekonomika Spojených štátov totiž nerastie dostatočne rýchlo, aby zvládla zabezpečiť prostriedky na pokrytie budúcich splátok. Generálny riaditeľ JPMorgan Chase Jamie Dimon má dvojbodový plán, ako americký národný dlh vo výške 35 biliónov dolárov znížiť. Najbohatším Američanom sa ale zrejme pozdávať nebude.

Dimon odporúča vláde, aby sa sústredila na rast ekonomiky s cieľom napraviť pomer medzi dlhom a HDP. Druhým bodom plánu je prehodnotiť daňový systém pre rodiny so stredným príjmom. „Vytvoril by som konkurencieschopný medzinárodný daňový systém a potom by som maximalizoval rast,“ vysvetlil.

Podľa šéfa banky je realizovateľné, aby americká vláda dotovala armádu a zároveň znižovala súčasný dlh. Keďže považuje geopolitické napätie za najväčšiu hrozbu pre globálnu ekonomiku, krajina potrebuje zvyšovať vojenské výdavky.

Dimonom navrhovaná reforma daňového systému by poskytla peniaze jednotlivcom a komunitám, ktoré to najviac potrebujú. „Financoval by som to vyššími daňami pre bohatých. Možno by som ich zvýšil len mierne prostredníctvom opatrenia, ktoré bude podobné pravidlu Warrena Buffetta,“ dodal Dimon.

Podľa Buffettovho pravidla by žiadna domácnosť s ročným príjmom vyšším než jeden milión dolárov nemala platiť nižšiu sadzbu dane z príjmov než stredná trieda. Tento koncept vznikol po tom, čo sa legendárny investor opakovane sťažoval, že platí nižšiu sadzbu ako jeho sekretárka Debbie Bosaneková. Hoci by zmena daňovej politiky bohatých Američanov zabolela, Dimon verí, že by mala na ekonomiku krajiny pozitívny vplyv.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Fed by nemal znižovať úrokové sadzby. Vláda musí zvýšiť dane, tvrdí Medzinárodný menový fond