Problematizácia systému EÚ v označovaní investícií do plynu a jadrovej energie za „zelené“ nabrala spád po tom, čo na Európsku komisiu podalo žalobu Rakúsko. To už komisia čelí dvom samostatným súdnym sporom zo strany environmentálnych skupín – jeden zo strany organizácie Greenpeace a jeden zo strany združenia, ktorého členmi sú aj Client Earth a WWF. Obe sa týkajú klasifikácie palív ako investične udržateľných, píše The Financial Times.
Rakúsko oficiálne podalo žalobu na Súdnom dvore Európskej únie, v ktorej žiada, aby boli zrušené pravidlá stanovené „taxonómiou“ EÚ alebo finančným klasifikačným systémom.
Spotrebitelia musia veriť
„Sme povinní zabezpečiť dôveru zákazníkov a investorov, ktorí si musia byť istí, že ak je produkt označený ako zelený, tak je zelený aj svojím obsahom,“ povedala rakúska ministerka pre klimatickú akciu zo strany Zelení Leonore Gewesslerová. Zaradenie jadrovej energie a plynu do taxonómie „zvyšuje riziko maľovania na zeleno“, ako aj posun v investíciách do projektov, „ktoré nám nepomôžu dosiahnuť naše klimatické ambície“, povedala ministerka.
Rakúsko je prvé
Európska únia schválila zákon v júli, pričom v rámci systému, ktorého cieľom malo byť nasmerovanie investícií do energeticky čistých projektov, obe kontroverzné palivá označila za udržateľné zdroje energie. Systém je súčasťou širšieho legislatívneho balíka, ktorého cieľom je dosiahnuť v rámci EÚ do roku 2050 nulové emisie skleníkových plynov.
K rozhodnutiu došlo po mesiacoch napätých diskusií, a to v čase, keď sa Únia snažila zbaviť Európu závislosti od ruského plynu a urýchliť prechod na obnoviteľné zdroje energie.
Európska komisia pôvodne jadro a plyn do taxonómie nezaradila a oba zdroje energie tam pridala až v januári tohto roku. Rakúsko a Luxembursko už predtým ohlásili svoj zámer zákon napadnúť, pričom Rakúsko, ktoré je po referende v roku 1978 proti využívaniu jadrovej energie, svoj sľub splnilo ako prvé.