Plán Európy posilniť jadrovú flotilu potrebnú pre prechod na novú energetiku má vážne trhliny. Chýbajú kvalifikovaní pracovníci. Výrobcovia atómovej energie vo Francúzsku, Spojenom kráľovstve a Švédsku majú problém nájsť státisíce zváračov, inžinierov a projektantov, ktorí by boli schopní reaktory postaviť. Problematike sa venuje agentúra Bloomberg.
Niektoré francúzske spoločnosti zamestnávajú dôchodcov, britská vláda inzeruje pracovné príležitosti v priemysle na staniciach londýnskeho metra a švédska univerzita ponúka študentom, ktorí sa zúčastňujú na informačných stretnutiach, sendviče zadarmo.
Francúzsko pociťuje nedostatok odborníkov po tom, čo firma EDF začiatkom tohto storočia ukončila desaťročia trvajúci rozvoj jadrovej energetiky, čím sa toto odvetvie zmenilo na slepú uličku v kariérnom rebríčku. Pracovná sila starne, zatiaľ čo potenciálni náhradníci sa obzerajú po iných odboroch. Odvetvie načrtlo plán na zvýšenie odbornej prípravy robotníkov, technikov a inžinierov. V nasledujúcej dekáde ich chce prijať aspoň 100-tisíc.
Inžinierska federácia Syntec, ktorá zastupuje približne 400 strojárskych firiem, spustila propagačnú kampaň zameranú na tínedžerov a presadzuje posilnenie vysokoškolských a vzdelávacích programov. Mladí ľudia si totiž častokrát vyberajú dynamickejšie, na titulných stranách zaujímavejšie odvetvia, ako sú solárna a veterná energia. Podľa vyjadrení odborníkov z brandže je ale jadrový priemysel z hľadiska miezd jedným z najatraktívnejších. Spoločnosť EDF, ktorej trvalo 17 rokov, kým postavila svoju najnovšiu elektráreň, označila nedostatok pracovných síl za hlavnú prekážku pri realizácii oživenia jadra.
EDF stavia aj jadrový projekt Hinkley Point C v Spojenom kráľovstve. Energetická spoločnosť a britské úrady sa zároveň snažia presvedčiť súkromných investorov, aby pomohli financovať dvojicu reaktorov v elektrárni Sizewell. Projekty sú súčasťou záväzku Spojeného kráľovstva zvýšiť do roku 2050 kapacitu jadrovej energie na štvornásobok.
S cieľom pomôcť preklenúť nedostatok pracovných síl vláda a priemysel - vrátane spoločností EDF, BAE Systems Plc a Rolls Royce - vyčlenili 763 miliónov libier na podporu učňovskej a odbornej prípravy. „Realizujeme najväčší rozvoj jadrovej energetiky za posledných 70 rokov a potrebujeme domácich odborníkov, ktorí budú podporovať naše jadrové ambície,“ uviedla ministerka pre spotrebiteľov energie a cenovú dostupnosť Amanda Sollowayová. Vláda sa domnieva, že jedným z vhodných miest na nájdenie takýchto talentov je metro. „Nech robíte čokoľvek, môžete robiť jadrovú energetiku,“ znela reklama v jednom z nich.
Švédsko má šesť funkčných reaktorov a vláda uviedla, že do roku 2045 potrebuje najmenej 10 ďalších, aby uspokojila dopyt po elektrifikácii dopravy a priemyslu. To si vyžaduje prijatie desiatok tisíc pracovníkov, povedal koordinátor jadrovej energetiky Carl Berglof.
Štátna energetická spoločnosť Vattenfall AB, ktorá prevádzkuje päť reaktorov, preškoľuje súčasných zamestnancov a prijíma zamestnancov z iných odvetví, ktoré sú známe veľkými infraštruktúrnymi projektmi, uviedla výkonná riaditeľka Anna Borgová. Spolupracuje tiež so školami a univerzitami s cieľom zvýšiť informovanosť. Jedna z univerzít organizuje bezplatné obedy, na ktorých akademici študentom predstavujú kurzy a kariéru v oblasti atómovej energie. V krajine sa ročne vzdeláva len asi 50 až 70 študentov špecializujúcich sa na jadrové inžinierstvo.