Dodávky vakcíny proti Covidu-19 od spoločnosti Johnson & Johnson do Európskej únie nedosiahnu v druhom štvrťroku pôvodne avizovaný objem. 

Európska agentúra pre lieky (EMA) minulý týždeň uviedla, že zásielka vakcín Johnson & Johnson z amerického laboratória sa v Európe z preventívnych dôvodov nepoužije kvôli prípadu kontaminácie aktívnej látky iným materiálom vyrábaným v tom istom laboratóriu. Ku kontaminácii došlo v Marylande, dodávka nebola určená pre únijný trh, uviedla EMA vo vyhlásení. Podľa agentúry Reuters sa zákaz dovozu týkal 17 miliónov dávok vakcíny.

KK22 - Na snímke zo septembra 2020 vakcína Janssen od firmy Johnson & Johnson. Americká farmaceutická firma Johnson & Johnson (J&J) v piatok 29. januára 2021 oznámila, že jej vakcína proti novému koronavírusu, ktorá sa podáva v jednej dávke, má celkovú účinnosť 66 percent. Informovala o tom agentúra AFP. Spoločnosť to uviedla po skončení tretej fázy klinických testov, na ktorých sa zúčastnilo takmer 44.000 ľudí vo viacerých krajinách sveta. FOTO TASR/AP
This Sept. 2020 photo provided by Johnson
Neprehliadnite

Milióny dávok vakcíny J&J boli možno kontaminované v problematickej americkej fabrike

„Po zastavení týchto šarží sa neočakáva, že by spoločnosť (Johnson & Johnson) mohla do konca tohto štvrťroka dodať 55 miliónov dávok," povedal agentúre Reuters hovorca komisie. Európska únia si od americkej farmaceutickej firmy Johnson & Johnson objednala celkovo 200 miliónov dávok vakcíny, 55 miliónov mala firma dodať do konca tohtoročného júna. Firma doteraz dodala 12 miliónov dávok, pripomína Reuters.

„Spoločnosť Johnson & Johnson je aj naďalej odhodlaná dodať 200 miliónov dávok svoje vakcíny proti Covidu-19 do Európskej únie, Nórska a na Island a bude aj naďalej pravidelne informovať Európsku komisiu a členské štáty o úpravách termínov dodávok," uviedol hovorca spoločnosti citovaný agentúrou Reuters .

Vakcína americkej spoločnosti je dosiaľ posledný zo štyroch schválených preparátov, ktorými únijné krajiny na základe odporúčania Európskej agentúry pre lieky (EMA) očkujú svojich obyvateľov. Členské štáty ju začali používať v polovici apríla.