Správa prišla po tom, čo islandský úrad civilnej ochrany vo štvrtok oznámil, že z nepokojnej islandské sopky Bárdarbunga, ktorá už týždeň prejavuje zvýšenú seizmickú aktivitu, už možno uniká láva. Vedci sa vzhľadom na nález množstva rozsiahlych priehlbín na ľadovci pokrývajúcom vulkán domnievajú, že pod ľadom dochádza k erupciám, následkom čoho sa roztopilo odhadom 30 až 40 miliónov metrov kubických ľadu.
Aktivita sopiek na Islande je pozorne sledovaná. Pri erupcii vulkánu Eyjafjallajökull v roku 2010 totiž sopečný prach narušil leteckú dopravu v Európe. Či by sa tak stalo i pri výbuchu Bárdarbungy, zatiaľ nie je možné predpovedať. Podľa seizmológov to bude závisieť od toho, do akej výšky sa dostane popolčekový mrak a aká bude jemnosť prachu. Bárdarbunga s nadmorskou výškou 2 009 metrov je druhým najvyšším vrcholom Islandu.
Aktualizované 29. augusta 2014 o 10.18:
Všetky letiská na Islande podľa AFP naďalej fungujú, nad miestom erupcií je však zhruba do výšky 5 500 metrov uzavretý vzdušný priestor.
Terajšie erupcie sú zatiaľ malé. Odborníci hlásia asi kilometrovú puklinu v lávovom poli Holuhraun. Z praskliny na niekoľkých miestach vyteká láva, explozívna aktivita je však malá a sopečný prach hneď v mieste erupcií dopadá na zem. Islandský meteorologický úrad ohlásil prvý výrony lávy v piatok asi o 2. hodine SELČ. Puklina je podľa všetkého v blízkosti reťazca starých kráterov.
Aktualizované 29. augusta 2014 o 14.54:
Islandské úrady po niekoľkých hodinách červený, teda najvyšší stupeň varovania odvolali a opäť platí oranžový, ktorý je druhý najvyšší, uviedol portál BBC. Terajšie opatrenie znamená, že lietadlá môžu po získaní povolenia využiť trasu nad nepokojným vulkánom.