Island zvažuje zmeny daní z cestovného ruchu, aby turisti niesli väčší diel zodpovednosti pri ochrane prírody. Krajina nechce o turistov prísť, zároveň sa ale bráni nadmernému turizmu a jeho dopadom na miestnych obyvateľov i svoje prírodné prostredie. Napísal to server televízie CNBC. Podobným spôsobom sa nežiaducemu prílevu turistov bránia aj niektoré ďalšie hojne navštevované miesta v Európe.
Island je vyhľadávanou turistickou lokalitou okrem iného vďaka svojim horúcim prameňom, malebným ľadovým príkrovom či lávovej krajine pripomínajúcej povrch Mesiaca. Turistika je dôležitým sektorom, z ktorého Island získava nemalé finančné zdroje.
„Snažíme sa utvárať daňový systém pre turistický sektor budúcnosti,“ povedal islandský premiér Bjarni Benediktsson. „Chceli by sme sa viac prikloniť k systému, kde platí užívateľ. Ja to vidím tak, že by sme chceli ísť viac na poplatky za vstup k magnetom, ako my im hovoríme, a to po celej krajine,“ dodal.
Predseda islandskej vlády sa domnieva, že dane by sa líšili podľa ročného obdobia, respektíve podľa vývoja dopytu po zájazdoch na Islande. „Takže na vrchole dopytu by sme mohli mať vyššiu daň, ktorú by sme mohli ovplyvňovať úpravou poplatkov ako počas dňa alebo medzi jednotlivými mesiacmi v rôznych častiach roka. Ale to sa iba pripravuje,“ povedal Benediktsson.
Islandská vláda začiatkom roka obnovila takzvanú turistickú daň v snahe získať peniaze na programy udržateľnosti a zmierniť dopady masovej turistiky na životné prostredie. Daň, ktorá bola pozastavená v čase pandémie Covidu-19, stanovuje nominálny poplatok 600 islandských korún na hotelové izby, poplatky v rôznej výške sa ale vzťahujú tiež na kempingy, mobilné domy a výletné lode.
Sopka na juhozápade Islandu koncom mája už po piaty raz od vlaňajšieho decembra vybuchla a vychrlila lávu, ktorá ohrozovala pobrežné mesto Grindavík. Seizmická aktivita si tiež vynútila evakuáciu jedného z najnavštevovanejších miest v krajine, geotermálnych kúpeľov Modrá lagúna. Pre turistov už sa lokalita znovu otvorila.
Turistický sektor sa na Islande zotavil z prepadu vyvolaného pandémiou a vláda očakáva, že tento rok tento severský ostrov navštívi asi 2,3 milióna ľudí. Na budúci rok počíta s návštevou takmer 2,4 milióna ľudí a v roku 2026 s počtom až 2,5 milióna. Island má pritom len asi 383 000 obyvateľov.
Príjmy z cestovného ruchu sú pre islandskú ekonomiku čoraz dôležitejšie. Turistika sa na tvorbe hrubého domáceho produktu vlani podľa štatistikov podieľala z 8,5 percenta, zatiaľ čo o rok skôr to bolo 7,5 percenta. Vlaňajší podiel bol nad priemerom rokov 2016 až 2019, teda z obdobia pred pandémiou, keď podiel turistiky na HDP predstavoval 8,2 percenta.
Na Islande minulý týždeň havaroval autobus s českými turistami, zhruba desať ľudí tam stále zostáva v nemocniciach, oznámila dnes ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikácie ministerstva zahraničia. Pri nehode sa zranilo 12 ľudí, z toho piati skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti s vážnymi zranenými.