Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi v utorok povedal, že iránsky jadrový program napreduje veľmi rýchlo. Dodal, že Teherán by mal byť v tomto ohľade transparentnejší, pretože medzinárodným inšpektorom iba „dobré slová“ nestačia. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.
„Pokiaľ ide o jadrový program, dobré slová nestačia. Čo musia urobiť, je byť transparentný a dodržiavať pravidlá a spolupracovať s nami. Sme pripravení a dúfam, že budú aj oni,“ uviedol Grossi na pôde Organizácie Spojených národov.
Rastie v ambíciách a kapacite
Irán má podľa jeho slov veľmi ambiciózny jadrový program, ktorý je potrebné príslušným spôsobom overovať. „(Iránsky jadrový) program napreduje veľmi, veľmi rýchlo a nie len dopredu, ale aj do strán, pretože rastie v ambíciách a kapacite,“ dodal Grossi.
Šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Mohammad Eslámí v pondelok uviedol, že Irán už disponuje technickými možnosti na výrobu atómovej bomby, no nemá v úmysle zostrojiť ju.
Obohacuje urán na 60 percent
Irán už obohacuje urán až na 60 percent, čo je ďaleko nad limitom 3,67 percenta, ktorý bol stanovený v rámci dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015. Na výrobu jadrovej bomby je potrebný urán obohatený na 90 percent, pripomína Reuters.
Jadrovú dohodu uzavreli s Iránom Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Spojené štáty, čo zmiernilo tvrdé ekonomické sankcie voči Teheránu výmenou za obmedzenie jeho jadrových aktivít.
USA od dohody odstúpili
V roku 2018 od nej odstúpili USA na základe rozhodnutia vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Jeho vláda obnovila sankcie voči Teheránu, ktorý následne prestal plniť svoje záväzky vyplývajúce z dohody.
Diplomati z Británie, Číny, Francúzska, Nemecka a Ruska začali koncom vlaňajšieho novembra s Teheránom rozhovory o obnovení jadrovej dohody. V marci však boli rokovania prerušené.