Irán v posledných mesiacoch výrazne navýšil zásoby obohateného uránu, hoci mierne znížil množstvo uránu obohateného na úroveň, ktorá má blízko k výrobe jadrovej bomby. Ukázala to dôverná správa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. V samostatnej správe potom agentúra vyjadrila silnejúce obavy zo schopnosti krajiny vyrábať jadrové zbrane.

Agentúra v pravidelnej štvrťročnej správe uvádza, že celkové iránske zásoby obohateného uránu predstavovali k 10. februáru 5 525,5 kilogramu oproti 4 486,8 kilogramu na konci októbra. To je podľa MAAE viac ako 27-násobok limitu povoleného medzinárodnou dohodou z roku 2015, ktorá upravovala jadrové aktivity Teheránu výmenou za zrušenie medzinárodných sankcií.

Irán tak pokračuje v posilňovaní svojho jadrového programu, hoci popiera, že by jeho konečným cieľom bolo získanie jadrovej zbrane.

V roku 2015 Irán podpísal so svetovými mocnosťami dohodu, ktorej súčasťou bolo zmiernenie sankcií výmenou za obmedzenie jadrových ambícií Teheránu a záruky, že Irán nebude vyvíjať jadrové zbrane. Dohoda Iránu umožňovala obohacovať urán maximálne na 3,67 percenta. Vtedajší americký prezident Donald Trump ale v roku 2018 od dohody odstúpil a sankcie obnovil. Irán potom začal dohodu porušovať a rokovania o jej obnove stagnujú. Skomplikovali ich aj zistenia o vojenskej spolupráci Teheránu s Moskvou pri ruskej agresii na Ukrajine.

Irán nariedil 32 kilogramov uránu obohateného až na 60 percent k produkcii 98 kilogramov uránu obohateného až na 20 percent. Odhaduje sa pritom, že celkové iránske zásoby uránu na úrovni 60 percent, od ktorej zostáva len krok k 90-percentnej kvalite potrebnej na výrobu jadrovej zbrane, sa za posledný štvrťrok znížili len o 6,8 kilogramu na 121,5 kilogramu.

Vysokopostavený nemenovaný diplomat však agentúre Reuters povedal, že Irán v súčasnosti vyrába urán obohatený až na 60 percent tempom približne deviatich kilogramov mesačne, ku ktorému sa vrátil na konci novembra po vlaňajšom spomalení. Grossi minulý týždeň v rozhovore s agentúrou Reuters hovoril o tempe siedmich kilogramov mesačne.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Západ odsúdil Irán za nárast výroby uránu. Existuje hrozba jeho využitia v jadrovej bombe