Keď sa Národná banka Slovenska pýtala ľudí na základy finančnej gramotnosti, dospela k alarmujúcim zisteniam. Na všetky štyri otázky vedelo správne odpovedať v roku 2017 iba 9,6 percenta domácností, pričom odpovedal ten, ktorý mal v domácnosti najväčší prehľad o financiách.
Výsledky, paradoxne, ukázali pokles finančnej gramotnosti, pretože predošlé testovanie dopadlo lepšie (test je zobrazený nižšie).
Podľa zisťovania NBS z roku 2017 má 68 percent Slovákov finančný majetok vo forme vkladov v bankách. Iba malé percento z nás má majetok v podielových fondoch, akciách či dlhopisoch.
Aj podľa údajov Eurostatu Slovensko patrí ku krajinám EÚ, ktorých obyvatelia najviac svojho finančného majetku držia vo forme bankových vkladov. Na grafe je tento podiel znázornený ružovou farbou.
Podiel finančného majetku v jednotlivých kategóriách Zdroj: Eurostat
Čísla NBS hovoria o tom, že Slováci majú v bankách uložených približne 39 miliárd eur.
To je však problém, pretože peniaze uložené v bankách zarábajú v priemere iba desatinky percenta. Inflácia ich naopak reálne znehodnocuje. Ak mal niekto v banke uložených 10-tisíc eur, inflácia mu z nich v roku 2019 odhryzla približne 2,7 percenta, v prepočte takmer 270 eur.
O tom, že Slováci investujú málo, svedčí aj prieskum, ktorý robila agentúra Focus pre finančnú skupinu Partners Investments. Vyšlo z neho, že až 73 percent opýtaných neinvestuje. Veľká časť odpovedala, že neinvestuje preto, lebo im to nedovoľuje rozpočet. Sedemnásť percent opýtaných zase odpovedalo, že sa bojí alebo tomu nerozumie.
Z rovnakého prieskumu tiež vyplynulo, že až 51 percent respondentov nechce podstupovať žiadne riziko, prípadne iba minimálne riziko s tým, že očakávajú, že všetky investované peniaze sa im vrátia a radšej budú mať nižší výnos, než aby prišli o svoje peniaze.
So žiadosťou o radu, kam s peniazmi, sa najčastejšie obraciame na rodinu a priateľov. Aspoň to vyplýva z prieskumu Slovenskej sporiteľne. „Iba 22 percent Slovákov si myslí, že oni sami najlepšie vedia, ako nakladať s peniazmi. Takmer polovica ľudí sa v prieskume vyjadrila, že dáva na rady rodiny a priateľov, tretina verí bankám,“ opisuje výsledky prieskumu analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.
Slabá finančná gramotnosť a zrejme aj malé historické skúsenosti sú príčinami, že mnoho ľudí verí nasledujúcim mýtom, ktoré sprevádzajú investovanie.
1. Investovanie je len pre bohatých
„Veľa ľudí predpokladá, že najprv musia zbohatnúť, až potom môžu začať investovať. Realita je však presne opačná - ak chcete zbohatnúť, musíte investovať, bez toho to jednoducho
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?