V reakcii na piatkové údaje o inflácii, ktoré boli horšie ako sa predpokladalo, čo znamená, že Fed tento týždeň na svojom zasadnutí nepochybne zdvihne úrokové sadzby, ceny akcií dostali v piatok a v pondelok zabrať, píše Statista.
Akciový index S&P 500 klesol v piatom o 2,9 percenta a v pondelok o 3,9 percenta, čím sa prvýkrát od vypuknutia pandémie v marci 2020 ocitol na teritóriu medvedieho trhu.
Na konci pondelňajšieho obchodovania totiž index oproti svojej najvyššej hodnote, ktorú dosiahol 3. januára, klesol o 22 percent.
V dôsledku pretrvávajúcich problémov so zásobovacími reťazcami, pokračujúcej vojny na Ukrajine a rastúcej inflácii - a aj napriek rozhodným krokom centrálnych bánk – nemôžu investori veľmi dúfať, že súčasný medvedí trh bude rovnako krátky a (pomerne) bezbolestný ako ten, ktorý priniesla pandémia koronavírusu v roku 2020.
Vtedy sa S&P 500 odrazil od dna len 33 dní po predchádzajúcom vrchole, čo znamená, že išlo o najkratší medvedí trh v dejinách.
Po pozoruhodne dlhom trvaní býčieho trhu, keď investorov nezastrašila ani vlečúca sa pandémia, prišla rastúca inflácia, ruská invázia na Ukrajinu a globálne problémy s dodávateľskými reťazcami, ktoré už na hospodársky výhľad vrhli dlhý tieň, pričom pridusili optimizmus a vyvolali obavy z dlhodobej recesie.
Ako ukazuje nasledujúci graf, medvedí trh, našťastie nie je každodennou záležitosťou, pričom ten posledný bol zatiaľ len v poradí štvrtým v 21. storočí.
Pohľad na medvedie trhy od 70. rokov naznačuje, že počas posledných siedmich medvedích trhov klesol S&P 500 v priemere o 38 percent, kým sa jeho pád zastavil. Neraz trvalo celé roky, kým vyrovnal všetky straty a vrátil sa na predchádzajúci vrchol.
You will find more infographics at Statista