Zdá sa to paradoxné, ale čím väčší politický pat vznikne vo Francúzsku, tým lepšie pre investorov. Takýto postoj sa prejavil po zverejnení prvotných odhadov prvého kola francúzskych parlamentných volieb.
Možnosti výsledku volieb boli viaceré, ale reálne boli len tri: parlamentnú väčšinu by mohla získať Le Penovej pravicovo populistická Rassemblement National, ľavicovo populistický Nový ľudový front, alebo by vládu nepostavila ani jedna strana. Po výsledkoch z prvého kola sa javí ako najpravdepodobnejší tretí scenár.
Kľúčom k ovládnutiu 577-miestneho francúzskeho parlamentu je 289-členná väčšina. Najbližšie k nej má strana Marine Le Penovej, ktorá podľa odhadov Ipsosu môže v druhom kole získať 230 až 280 miest. Pravdepodobnosť, že sa jej podarí viac, je malá.
Správa, že socialistická koalícia nevyhrala prvé kolo volieb a pravdepodobne ani Rassemblement National nedosiahne väčšinu, potešila finančné trhy. Spevnilo euro, francúzske vládne dlhopisy aj akcie.
Radosť však netrvala dlho a začali sa zvažovať následky menšinovej vlády. RN totiž vyhlásila, že do vlády pôjde iba v prípade, ak bude mať absolútnu väčšinu. Keďže je to málo pravdepodobné, prezident Emmanuel Macron bude musieť na pozíciu premiéra menovať úradníka, ktorý bude akceptovateľný aj pre radikálnu väčšinu.
A tá má ambiciózne plány. RN navrhuje zníženie DPH na energie z 20 percent na 5,5 percenta, čo by štátnu kasu stálo 12 miliárd eur. Zníženie veku odchodu do dôchodku a rozšírenie daní z majetku sú témy, na ktorých sa zhodnú radikálna ľavica aj pravica.
Ak RN nezíska absolútnu väčšinu, žiadne z týchto opatrení sa pravdepodobne nebudú realizovať. Rovnako tak sa neuskutočnia plány socialistov na zvýšenie minimálnej mzdy na 1 600 eur, zavedenie dane na „super zisky“ alebo zrušenie rovnej dane z investičných príjmov.
Pre investorov boli výsledky prvého kola volieb pozitívne správy, aj keď len krátkodobo, keďže začali prevládať obavy o udržateľnosť menšinovej vlády. Je nepravdepodobné, že väčšina v parlamente bude chcieť šetriť spôsobom, ako sľúbila Macronova vláda.
„Pravdepodobne prechádzame k scenáru politickej patovej situácie a paralýzy,“ povedal pre Bloomberg Mohit Kumar, hlavný ekonóm pre Európu v Jefferies International. „Nedostatočný reformný proces naznačuje, že by sme pravdepodobne boli stále nad trojpercentným cieľom EÚ aj po piatich rokoch“.
Finančné trhy v reakcií počas pondelka vymazali časť prvotných ziskov. Neistota zostáva veľká. V utorok o 18:00 sa uzatvárajú kandidátky a momentálne medzi politickými stranami prebieha kupčenie o to, či a v ktorých volebných obvodoch strany postavia svojich kandidátov.
Do druhého kola postupujú traja kandidáti. Postavenie alebo nepostavenie kandidáta môže výrazne ovplyvniť výsledok v druhom kole. V pondelok sa ukázalo, že prezident E. Macron spravil ústupky voči socialistom, aby M. Le Penová nezískala absolútnu väčšinu.
Ak by sa jej to náhodou podarilo, investorov by čakal šok aspoň sčasti podobný referendu o brexite. RN by sa mohla otvorene postaviť proti fiškálnym pravidlám zavedeným Bruselom, čo by viedlo k novej európskej kríze.
„Pravdepodobnosť väčšinovej vlády, ktorá otvorene odmietne fiškálne pravidlá, bol môj najväčší rizikový scenár,“ povedal Reinout De Bock, vedúci európskej stratégie sadzieb v UBS Group AG.
„Máte tu situáciu medzi zablokovaným parlamentom a vládou krajnej pravice, takže ani jedno z riešení nie je obzvlášť príťažlivé,“ uviedla Marija Veitmaneová, senior multi-asset stratég v State Street Global Markets. „Osobne by som zostal mimo Francúzska,“ dodala.