Nové lieky na chudnutie spôsobili ošiaľ nielen medzi celebritami a influencermi, ale aj investormi. Akcie ich výrobcov tak prudko stúpajú, informuje agentúra Bloomberg.

Agonisty glp-1 receptorov simulujú hormón, ktorý ľuďom po jedle navodzuje pocit sýtosti a tým im pomáha schudnúť. Pôvodne boli určené na liečbu cukrovky. Obrovský záujem na sociálnych médiách však spôsobil nárast ich predaja a následný nedostatok.

„Investori sú nadšení, pretože ide o obrovský trh – je väčší ako trh s cukrovkou,“ povedal analytik spoločnosti Bloomberg Intelligence Michael Shah. Iba v Spojených štátoch má na glp-1 injekcie nárok viac než sto miliónov dospelých. Podľa odhadov by tak farmaceutické firmy mohli ich predajom ročne zarobiť až 150 miliárd dolárov.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v roku 2021 schválil lieky na chudnutie Ozempic a Wegovy od európskej spoločnosti Novo Nordisk. Jej hodnota sa vďaka tomu viac než zdvojnásobila a v súčasnosti dosahuje úroveň 372 miliárd dolárov. Akcie Eli Lilly sa zvýšili takmer o 40 percent po tom, čo americké regulačné orgány v máji 2022 schválili jej glp-1 injekcie Mounjaro.

Menšie biotechnologické firmy pracujú na vývoji vlastných liekov na chudnutie. To z nich robí akvizičné ciele, čo môže viesť k ďalšiemu nárastu cien akcií, dodal M. Shah.

Výrobcovia by sa podľa analytika Seamusa Fernandeza mali pokúsiť dokázať, že okrem chudnutia majú ich glp-1 lieky aj iné priaznivé účinky. Iba tak sa im podarí presvedčiť poisťovne, aby ich používanie preplácali nielen pri liečbe cukrovky. Pacientov totiž môžu ročne vyjsť až na desaťtisíc dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Nové lieky na chudnutie by síce potrebovalo mnoho Američanov, no nemôžu si ich dovoliť