David Rosenberg varoval investorov, že ich sebaistota mu pripomína obdobie, ktoré v roku 2008 viedlo ku krachu trhu s nehnuteľnosťami a finančnej kríze. Informuje o tom Business Insider.
Väčšina finančných inštitúcií na Wall Street v súčasnosti predpokladá „mäkké pristátie“, v rámci ktorého sa Fedu podarí potlačiť infláciu bez toho, aby tým potopila americkú ekonomiku či spôsobila nárast nezamestnanosti. Podobná nálada tu však panovala aj v roku 2007, keď „mnoho účastníkov trhu nesprávne predpokladalo, že recesia nikdy nenastane“, napísal Rosenberg v memorande.
Skúsený ekonóm a prezident Rosenberg Research spozoroval niekoľko paralel medzi obidvoma obdobiami a vysvetlil, prečo je presvedčený, že Spojeným štátom hrozia problémy. Upozornil, že akcie a nehnuteľnosti sú dnes v porovnaní s príjmami a ziskami drahšie než počas vrcholov v roku 2006. Dlhy na kreditných kartách či v prípade úverov na motorové vozidlá takisto rastú a dokonca aj sektor tieňového bankovníctva je nebezpečne zadlžený.
Rosenberg zdôraznil, že kolaps bánk New Century Financial a Bear Stearns v roku 2007 bol v tom čase považovaný za izolovaný incident a aj preto investori vážnosť situácie zľahčovali. Podobne teraz vnímajú aj sériu krachov, ktorá na jar postihla niekoľko bánk. Rosenberg varoval, že sila niektorých ekonomických ukazovateľov môže byť zavádzajúca, pretože mnohé z nich začali ukazovať náznaky problémov až osem mesiacov po vypuknutí krízy v roku 2008.
„Som ochotný uznať, že došlo k oddialeniu recesie, no nie k jej zastaveniu. Táto recesia príde v nasledujúcich štvrťrokoch, nie rokoch,“ dodal ekonóm a predpovedal nárast v oblasti straty pracovných miest a nesplácaných úverov, ako aj rýchlejšiu dezinfláciu.