Britská spoločnosť BP investuje do kalifornskej začínajúcej firmy WasteFuel, ktorá premieňa komunálny a poľnohospodársky odpad na udržateľnú energiu, vrátane biometanolu pre lodnú dopravu.
Ropný gigant do firmy vloží desať miliónov dolárov, uviedla agentúra Bloomberg.
Náhrada za ropu
Lode prepravujú viac ako 80 percent objemu svetového obchodu a lodná doprava je zodpovedná za takmer tri percentá emisií oxidu uhličitého spôsobených ľudskou činnosťou.
Metanol je jedným z hlavných kandidátov na náhradu lodného paliva vyrábaného z ropy, od ktorého je v súčasnosti závislá svetová obchodná flotila. V závislosti od spôsobu výroby môže metanol výrazne znížiť celkové emisie oxidu uhličitého a už prilákal vysoké investície od lodných gigantov A.P. Moller-Maersk A/S a CMA CGM.
Je však menej energeticky hodnotný ako ropa, čo znamená, že by sa ho na palube muselo skladovať viac.
Moderná zelená verzia
Generálny riaditeľ WasteFuel Trevor Neilson uviedol, že firma si pre svoj prvý projekt vybrala Dubaj. Neuviedol však žiadne podrobnosti o budúcich objemoch produkcie. Firma má ale plány na ďalšiu expanziu a predbežnú dohodu s BP, že bude odoberať vyrobený biometanol.
BP bude tiež spolupracovať s WasteFuel na zlepšení toho, koľko biometanolu možno z odpadu vyrobiť.
„Myslím si, že svetový odpad je obrovský zdroj - moderná zelená verzia toho, čo objavil Jean Paul Getty v Saudskej Arábii," povedal Neilson. Odkazoval tak na ropného priemyselníka, ktorý zarobil na ťažbe ropy v Saudskej Arábii a ktorého v roku 1957 označil časopis Fortune za najbohatšieho Američana. „Dopyt v lodnej doprave bude obrovský. "
„BP podniká kroky k výrobe väčšieho množstva biopalív, do roku 2030 chce dodávať zhruba 100-tisíc barelov denne, aby pomohla dekarbonizácii dopravy," dodal viceprezident BP pre biopalivá novej generácie Philipp Schoelzel.
Medzi ďalších investorov WasteFuel patrí Maersk, TIME Venture miliardára a filantropa Marka Benioffa a filantropka Aileen Gettyová, vnučka J. P. Gettyho.