Podstata špionáže kedysi spočívala v utajovaní tejto praktiky. V súčasnosti sa čoraz viac sústredí na to, čo sa vládam skrýva priamo pod nosom, píše Bloomberg.
Internet denne zaplavuje obrovské množstvo údajov – od príspevkov na Facebooku a videí na YouTube až po GPS údaje z mobilných telefónov. Americké spravodajské agentúry sa k týmto verejne dostupným informáciám (OSINT) snažia už roky získať prístup.
Úrad riaditeľa národnej spravodajskej služby Spojených štátov, ktorý dohliada na všetky spravodajské agentúry v krajine, si na pomoc zavolal analytika a experta na kybernetickú bezpečnosť Jasona Barretta, aby mu pomohol vypracovať národnú stratégiu pre OSINT. Tá sa bude zaoberať koordináciou, získavaním a vývojom nástrojov na zlepšenie prístupu k tomuto typu údajov.
Problém s inými formami zberu informácií, akými sú elektronický monitoring alebo činnosť špiónov a informátorov, je ten, že musia prebiehať v tajomnosti. Pri OSINT agentúram prácu sťažuje množstvo digitálne dostupných informácií, v rámci ktorých musia oddeliť užitočné poznatky od tých nerelevantných.
Administratíva bývalého amerického prezidenta Richarda Nixona vyvinula nástroj podobný ChatGPT, ktorý používa umelú inteligenciu na triedenie neustále rastúceho toku údajov. V súčasnosti ho využívajú tisíce predstaviteľov federálnej vlády. Jeho algoritmus analytikom pomáha odhaliť najdôležitejšie informácie a automaticky sumarizuje obsah.
Ak sa Spojeným štátom nepodarí vymyslieť nové možnosti analýzy verejne dostupných údajov, mohlo by to miestnych politikov a spravodajské služby vyjsť poriadne draho. OSINT sú obzvlášť dôležité pri získavaní informácií o čínskej vláde, ktorej politický systém je veľmi členitý, čo špiónom sťažuje prienik.
Súčasťou zbierania OSINT informácií je robiť to tak, aby ciele nezistili, čo sa deje. Ak sa iná vláda alebo organizácia dozvie, ako informácie, ktoré verejne zverejňuje, prispievajú k práci amerických spravodajských služieb, mohli by nájsť spôsob, ako to zastaviť. Potenciálne invazívna povaha tejto práce navyše znepokojuje aj obhajcov občianskych slobôd.