Európska komisia schválila štátnu pomoc za 7,4 miliardy zlotých (1,7 miliardy eur) na výstavbu továrne americkej spoločnosti Intel na polovodičové obvody v Poľsku, oznámil v piatok na tlačovej konferencii podpredseda poľskej vlády a minister digitalizácie Krzysztof Gawkowski. Celková hodnota investície by mala presiahnuť 25 miliárd zlotých (5,8 miliardy eur), dodal a zdôraznil, že pôjde o najväčšiu investíciu v Poľsku za desiatky rokov.
Schválenie pomoci
„Európska komisia informovala Poľsko, že poskytnutie pomoci firme Intel má zelenú. To je veľmi dobrá správa. Je to dôležitý krok, na ktorý sme niekoľko mesiacov čakali. Zvyčajne takéto procesy trvajú dva roky. Podarilo sa nám tento proces skrátiť a výrazne urýchliť,“ povedal Gawkowski. Rokovania tak podľa neho netrvali ani osem mesiacov. „Teraz sú potrebné ďalšie kroky,“ dodal.
„Pomoc, ktorú poskytneme, presiahne 7,4 miliardy zlotých, a celková hodnota investície – vrátane pomoci – prekročí 25 miliárd zlotých. Investícia do továrne Intelu je najväčšou investíciou v Poľsku za desiatky rokov,“ vyhlásil minister. Zdôraznil, že polovodiče z chystanej fabriky „zaručia lepší rozvoj hospodárstva aj väčšiu bezpečnosť“ Poľska.
Chystaná investícia Intelu
Intel v júni minulého roka informoval, že chce investovať 4,6 miliardy dolárov do fabriky pri Vroclave v Dolnom Sliezsku. Vďaka investícii by malo pribudnúť asi dvetisíc pracovných miest. Intel, ktorý má sídlo v Silicon Valley v Kalifornii, na celom svete zamestnáva viac ako 121-tisíc ľudí, z toho asi desaťtisíc v EÚ.
V minulom roku zaznamenal polovodičový trh pokles o 8,2 percenta na 529,89 miliardy dolárov. Podľa organizácie World Semiconductor Trade Statistics (WSTS) globálny trh s polovodičmi v budúcom roku vykáže rast o 12,5 percenta na rekordných 687,38 miliardy dolárov.
V Európe sa snaží investovať do výroby polovodičov najmä Intel, ktorý patrí k najväčším svetovým výrobcom počítačových čipov. Na jar 2022 Intel avizoval, že v najbližších desiatich rokoch investuje v EÚ až 80 miliárd eur do polovodičov, najmä v Nemecku.
Intel tiež patrí medzi niekoľkých výrobcov čipov, vrátane taiwanskej firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) či americkej spoločnosti Wolfspeed, ktorí sa usilujú o vládne financovanie pri výstavbe závodov v Európe.
EÚ už vyčlenila 43 miliárd eur pre európsky polovodičový priemysel. Únia má za cieľ do roku 2030 vyrábať 20 percent svetovej produkcie polovodičov, aby sa stala viac technologicky nezávislou na Číne.