Americká spoločnosť Intel investuje cez sedem miliárd dolárov (približne 6, 2 miliardy eur) do výstavby novej továrne na kompletovanie a testovanie čipov v Malajzii. Oznámil to vo štvrtok šéf spoločnosti Pat Gelsinger. V čase celosvetového nedostatku polovodičov tak americká firma rozšíri ich výrobu v tejto juhoázijskej krajine, továreň by mala začať prevádzku v roku 2024. Investícia vytvorí v krajine viac ako 4 000 pracovných miest pre spoločnosť Intel a viac ako 5 000 miest v stavebníctve, uviedla malajzijská vláda.

Výroba elektrického modelu ID.4 nemeckej automobilky Volkswagen v závode v saskom meste Zwickau.
Neprehliadnite

Automotive je v kríze čipov a stojí pred výzvou dekády

Firmy obmedzujú výrobu

Celosvetový nedostatok polovodičov spôsobil, že výrobcovia automobilov obmedzujú výrobu a firmy, ako je napríklad Apple, oneskorujú dodávky smartfónov. Za nedostatkom čipov je čiastočne dopyt po elektronike vyvolaný pandémiou covidu-19 a problémy v dodávateľských reťazcoch. Odvetvie výroby čipov v Malajzii očakáva, že nedostatok polovodičov potrvá viac ako dva roky. Na celosvetovom obchode s čipmi sa Malajzia podieľa viac ako desatinou.

Firma Foxconn zamestnáva v Číne okolo 800 tisíc ľudí.
Neprehliadnite

Stellantis a Foxconn chcú spolupracovať pri vývoji čipov pre autá

Európa nechce byť závislá od USA a Číny

Gelsinger v polovici októbra uviedol, že firma do konca roka oznámi rozhodnutie o umiestnení dvoch nových veľkých tovární v Európskej únii. Americký podnik chce v budúcom desaťročí na európskom kontinente investovať 80 miliárd eur. Jeho plány prichádzajú v čase, keď sa Európska únia snaží znížiť závislosť na dodávkach polovodičov zo Spojených štátov a Číny.

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Bosch: Európsky automobilový sektor je príliš závislý na Ázii a ďalších regiónoch