Európske banky sa musia pripraviť na rastúcu platobnú neschopnosť klientov, väčšie geopolitické riziká a otrasy v energeticky náročných odvetviach, varovala Claudia Buchová, ktorá sa v januári stala šéfkou najvyššieho bankového dohľadu (SSM) v eurozóne. V rozhovore pre Financial Times povedala, že banky „zatiaľ nie sú za vodou“, napriek tomu, že po pandémii sa dostali do „dobrej pozície“.

Avšak prišlo zvýšenie referenčnej úrokovej sadzby ECB na rekordnú úroveň štyroch percent v snahe bojovať proti prudko rastúcej inflácii. C. Buchová hovorí, že bankroty a nesplácané úvery budú v tejto súvislosti pravdepodobne naďalej rásť. „Je len extrémne nepravdepodobné, že by sme mali obdobie štrukturálnych zmien, kde nedochádza k nárastu nesplácaných úverov,“ povedala.

Európske priemyselné regióny budú podľa nej v budúcnosti vyzerať veľmi odlišne v závislosti od dostupnosti obnoviteľnej energie v rôznych krajinách. „Budeme mať viac presunov aktivít, budeme mať viac sektorových presunov... firmy sa musia prispôsobiť,“ predpovedá. Insolvencie v Európe prudko klesli v rokoch 2020 až 2022, keď vlády poskytli obrovské množstvo pomoci spoločnostiam, aby obmedzili negatívne dôsledky pandémie a energetickej krízy spôsobenej ruskou vojnou na Ukrajine. Odvtedy však vzrástli vyššie ako pred pandémiou, keďže stagnácia ekonomiky, stúpajúce náklady na pôžičky a vysoké ceny energií si vyžiadali svoju daň na viacerých spoločnostiach.

Banky sa tešili prudkému nárastu ziskov, keďže nízke množstvo nesplácaných úverov a vysoké úrokové sadzby zvýšili marže pri úveroch. Vďaka tomu môžu v roku 2024 vrátiť akcionárom viac ako 120 miliárd dolárov, čo je o vyše 50 percent viac ako vlani. „Väčšina rizikových modelov, ktoré banky používajú, nám v skutočnosti nehovorí nič o tom, ako sa budú riziká vyvíjať v budúcnosti, pretože sú založené na minulosti,“ povedala C. Buchová. Sľubuje, že ECB bude v tejto otázke „veľmi ostražitá“.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Eurozóna musí zostať konkurencieschopná, uviedla členka výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová