Rastúce regulačné zaťaženie EÚ odrádza investorov v oblasti biologických vied a ohrozuje inovácie v Európe. Takéto varovanie vyslovil výkonný riaditeľ írskej pobočky Medzinárodnej asociácie pre rozvoj (IDA) Michael Lohan, organizácie na podporu priamych zahraničných investícií. Pre Financial Times povedal, že nové pravidlá, ktoré minulý rok navrhol Brusel, predstavujú riziko ďalšieho prehlbovania priepasti medzi USA a EÚ, pokiaľ ide o špičkové technológie.

„Európa sa pravdepodobne stáva prílišnou záťažou z hľadiska regulácie a schvaľovania... a to by mohlo mať vplyv na inovácie,“ dodal šéf írskej IDA M. Lohan. Len pred desiatimi rokmi bola Európa „veľmi silná“ v priťahovaní výrobcov zdravotníckych pomôcok, ale teraz podľa neho v tomto smere „stráca pozície“.

Írsko v posledných desaťročiach transformovalo svoju ekonomiku, prilákalo investície nízkymi daňovými sadzbami, kvalifikovanou pracovnou silou a odbornými znalosťami, ako aj členstvom v EÚ. Väčšina veľkých farmaceutických a medicínskych spoločností má v krajine prevádzky; vyrába sa tam napríklad približne 40 percent globálnej produkcie kontaktných šošoviek. Štátny tajomník írskeho ministerstva práce Neale Richmond povedal, že vedy o živote sú „pre Írsko skutočne dôležitým odvetvím“. „Nemôžeme žiť len z exportu do USA.“

Podľa Európskej federácie farmaceutického priemyslu a asociácií, lobistickej skupiny so sídlom v Bruseli, prilákali Spojené štáty v roku 2010 o tretinu viac investícií do výskumu a vývoja ako Európa. O desaťročie neskôr tento rozdiel dosiahol viac ako dve tretiny.

Podľa navrhovaných farmaceutických plánov Európskej komisie, o ktorých sa stále diskutuje a ktoré ešte nie sú schválené, by výrobcovia boli povinní uviesť na trh nové liečivá vo všetkých 27 krajinách EÚ do dvoch rokov. Mali by len osem, nie desať rokov, kým budú čeliť konkurencii výrobcov generických liekov. Brusel argumentuje tým, že nové pravidlá znížia ceny liekov a sprístupnia ich.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Veľké farmaceutické firmy sa búria roti Bidenovmu plánu na zníženie cien liekov