Inkasné spoločnosti zintenzívňujú tlak na zmenu protikorupčného systému prideľovania exekúcií. Inkasné spoločnosti združené v Asociácii slovenských inkasných spoločností (ASINS) sa snažia zvrátiť protikorupčný systém vymáhania pohľadávok na Slovensku. Podľa prezidenta Slovenskej komory exekútorov Miroslava Pallera tieto spoločnosti prostredníctvom falošných štatistík a prieskumov narúšajú dôveru vo verejnosti a snažia sa ovplyvniť politické a súdne rozhodovanie.

ASINS nedávno zverejnila štatistiku hovoriacu o poklese efektivity súdnych exekútorov, ktorú ale Slovenská komora exekútorov označila za „absolútny nezmysel a lož.“ Pred zavedením systému súdnych exekútorov bola úspešnosť vymoženia pohľadávky len okolo dvoch percent, v súčasnosti je to priemerne asi 30 percent, informoval Paller. Hlavným cieľom ASINS je podľa Pallera zvrátiť systém náhodného prideľovania exekúcií, zavedený v roku 2017, kedy o výbere exekútora rozhodoval veriteľ.

Tento systém umožnil dominovať malej skupine exekútorov, ktorí uzatvárali dohody na hranici zákona. Náhodné prideľovanie exekúcií bolo považované za silnú protikorupčnú zmenu, oceňovanú odborníkmi na vymožiteľnosť práva. Slovenská komora exekútorov zdôrazňuje, že súdny exekútor je verejným činiteľom a jeho činnosť je pod kontrolou súdu. Inkasné spoločnosti naopak nepodliehajú verejnej kontrole, čo vedie k praktikám na hrane zákona a etiky, pričom často využívajú psychický nátlak na dlžníka.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Štát môže zlepšiť svoje hospodárenie aj lepším vymáhaním pohľadávok