Ivan Weiss tvrdí, že pre hárky šiel na detektor

Policajný prezident Jaroslav Spišiak na dnes plánoval na tlačovú konferenciu o vyšetrovaní podpisov, vďaka ktorým sa hnutie 99 percent vlani zaregistrovalo ako politická strana. Stretnutie s novinármi však prekvapivo zrušil po tom, čo si zas strana 99 percent posunula svoju tlačovú konferenciu tak, aby sa konala až po vystúpení šéfa polície. „Polícia fakty z preverovania poskytne do volieb,“ tvrdilo dnes napriek tomu policajné prezídium v stanovisku pre TREND.

A čo nakoniec na podvečernej tlačovej konferencii strany 99 percent odznelo? Kandidát 99 percent Ivan Weiss oznámil, že pre hárky absolvoval test na detektore lži u britského odborníka Terryho Mullinsa. Zodpovedal vraj otázky, či vie tom, že by člen hnutia niekoho poveril zbieraním falošných podpisov (nie) a či podľa jeho vedomia hnutie ministerstvu vnútra predložilo najmenej 10-tisíc platných podpisov (áno). I. Weiss tvrdil, že z testu existuje obrazový záznam. Zatiaľ však tieto informácie nemožno overiť.

Ak sa potvrdí, že strana získala registráciu vďaka falošným podpisom, mohli by sa po voľbách na Ústavnom súde objaviť podnety spochybňujúce výsledky hlasovania. Mimoriadny záujem sťažovať sa by mohli mať predovšetkým strany, ktoré by sa tesne nedostali do parlamentu. Podnet má právo podať každá kandidujúca strana do desiatich dní od volieb.

Polícia zrušenie tlačovej konferencie zdôvodňovala práve komunikáciou zo strany 99 percent. "Policajný zbor nepristúpi na takúto formu verejnej komunikácie. Nebude sa vyjadrovať, ani zdôvodňovať svoje postupy. Takto zabezpečí, aby nebolo možné spochybniť, že občan, volič, sa rozhodol slobodne na základe volebnej kampane, ktorej stratégiu si strana sama zvolila," napísalo vedenie Policajného zboru.

Informačná vojna o podpisy strany 99 percent

Ilustračné foto - SITA / Jozef Jakubčo

SIS nemá oficiálny zvukový záznam z Gorily

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Karol Mitrík vyšetrovateľom oznámil, že tajná služba nemá k dispozícii oficiálny zvukový záznam z akcie Gorila. Napísal to dnes denník Sme. Nedá sa tak zatiaľ potvrdiť, do akej miery sú autentické prepisy odposluchov bratislavského bytu, kde sa podľa spisu v rokoch 2005 až 2006 stretával spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák s politikmi či úradníkmi. J. Haščák tvrdí, že v spomínanom byte bol iba dvakrát.

Protest Gorila aj pre politikov

Organizátori protestov proti kauze Gorila na piatkovom bratislavskom predvolebnom proteste umožnia vystúpiť aj politikom. „Vyzývame politické strany, ktoré chcú využiť deň pred voľbami, dáme im priestor, pokiaľ majú odvahu prísť pred ľudí, veľmi radi ich tam privítame,“ povedal člen organizačného tímu Peter Pčolinský. Na mítingu vystúpi aj Hörður Torfason, ktorý sa podieľal na protestoch na Islande.

Okrem Bratislavy sa chystajú demonštrácie aj v Žiline, Trnave, Nitre, Trenčíne, Košiciach, Spišskej Novej Vsi a v Poprade.

Premiérka zhodnotí voľby ako sociologička

Vo volebnom štúdiu televízie Markíza sa po voľbách objaví premiérka Iveta Radičová vo svojej pôvodnej profesii sociologičky. Zhodnotí výsledky prieskumov exit poll a volebné odhady. Naďalej však zostane aj premiérkou, a to až do vymenovania novej vlády.

I. Radičová dnes zároveň potvrdila odchod z politiky. Reagovala tým na petíciu mládežníckej organizácie SDKÚ-DS Nová generácia. "Ďakujem za dôveru, ale toto nie je prvá petícia, máme na Úrade vlády niekoľko petícií a tisícky listov, ale aj tak platí veta, že je i mojou zodpovednosťou, že padla vláda, že jej bola vyslovená nedôvera a preto túto zodpovednosť ponesiem," citovala premiérku agentúra SITA.

Informačná vojna o podpisy strany 99 percent

Foto - SITA / Diana Černáková

Mikuláš Dzurinda sa bráni myšlienke odísť

Teraz sa venujem parlamentným voľbám a ostatné sa bude riešiť až po nich. Asi takto by sa dali zhrnúť odpovede predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Sme. Potvrdil, že z kandidátky sa pred voľbami nestiahne, aj keď podľa prieskumov strane hrozí odchod z parlamentu.

„Mám politické presvedčenie a svedomie. Myslím si, že na ústrednej rade SDKÚ som si dal záležať, jasne som vyargumentoval, že na to nie je dôvod. Nikdy som sa neriadil prieskumami verejnej mienky,“ citoval M. Dzurindu denník Sme.

Ján Slota priniesol podpisy na referendum

Necelé tri dni pred parlamentnými voľbami odovzdal predseda SNS Ján Slota v Prezidentskom paláci petičné hárky so žiadosťou o referendum, ktoré by rozhodlo o tom, či sa slovenčina nemá stať výlučným úradným jazykom na Slovensku. SNS potrebovala dodať 350-tisíc podpisov, nakoniec ich priniesla 351-tisíc.

Prezident sa môže pred vyhlásením referenda obrátiť ešte na Ústavný súd, či je otázka plebiscitu v súlade s ústavou. Podľa viacerých názorov by to v tomto prípade mal Ivan Gašparovič urobiť, keďže obmedzenie menšinových jazykov by porušením ústavy mohlo byť.

Informačná vojna o podpisy strany 99 percent

Foto - SITA / Marián Peiger

Odpočúvanie z čias Ľ. Galka nadobúda väčšie rozmery

Nielen redaktori denníka Pravda alebo šéf televízie TA3, ale aj sekretárka ministra obrany, súčasný riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Róbert Tibenský a podnikateľ Ján Sabol. Týchto všetkých podľa denníka Sme odpočúvala vojenská kontrarozviedka VOS za bývalého ministra obrany Ľubomíra Galka. VOS navyše niekedy pred súdom falšovala dôvody, pre ktoré žiadala povoliť odposluchy, píše Sme. Napríklad vraj len okopírovala žiadosť z inej akcie.

Denník Sme sa odvoláva na uznesenie z obvinenia piatich zamestnancov VOS. Bývalý minister a aktuálna štvorka na kandidátke SaS Ľ. Galko tvrdil, že o týchto prípadoch odpočúvania nevedel.

Falošný dokument?

Údajný spis o vznesení obvinenia sa s dátumom 6. marec objavil aj na stránke sksasanka.tumlbr.com, kde boli zverejnené videá a prepisy esemesiek predsedu SaS Richarda Sulíka a kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera. Generálna prokuratúra však podľa portálu Aktuálne.sk pravosť dokumentu poprela. "Generálna prokuratúra SR sa dištancuje od uznesenia zverejneného na webovej stránke. Oficiálne uznesenie prokuratúry je v inom znení," reagovala pre portál hovorkyňa Generálnej prokuratúry Vladimíra Gedrová.

Igor Matovič chystá rozdávanie darčekov voličom

Obyčajní ľudia Igora Matoviča budú prvovoličom rozdávať v deň volieb tričká. Podmienkou je, aby si na Facebooku napísali, že boli hlasovať a majú radi svoju krajinu. Darček si potom môžu vyzdvihnúť pred radnicou v najbližšom okresnom meste. „Malé prekvapenie“ sľubujú „matovičovci“ aj iným voličom.

Strana zdôrazňuje, že nebude špeciálne odmeňovať svojich vlastných voličov, ale každého, kto bol voliť. Nežiada priniesť žiadne hlasovacie lístky. „Nezáleží nám na tom, že koho budú voliť, ale to, že idú voliť,“ tvrdil I. Matovič.

Vidina stredopravej vlády politikov neopúšťa

Predovšetkým politici z SDKÚ-DS hovoria pred voľbami o možnosti stredopravej vlády. Mikuláš Dzurinda najprv oslabil svoje výhrady voči SaS. A aj niektorí liberáli, hoci nie všetci, sa začali vyjadrovať ústretovejšie.

„Ak voliči dajú šancu stredopravej alternatíve, sme povinní preto všetko urobiť,“ tvrdila aj dnes podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. „My hovoríme o stranách, nezasahujeme do vnútrostraníckej politiky,“ povedal zas podpredseda SaS Daniel Krajcer. Šéf SaS Richard Sulík totiž predtým vylučoval zo spolupráce hlavné tváre SDKÚ-DS M. Dzurindu a Ivana Mikloša.

Pavla Hrušovského operovali

Podpredseda KDH a šéf parlamentu Pavol Hrušovský sa dnes v Nitre podrobil operácii. Kresťanskí demokrati uviedli, že išlo o plánovaný chirurgický zákrok. Podľa nemocnice operácia prebehla bez komplikácií. Politik zostane zrejme hospitalizovaný päť dní. Ak by sa to potvrdilo, v nemocnici strávi aj volebný deň.

Informačná vojna o podpisy strany 99 percent

Ilustračné foto na titulke - SITA / Marián Peiger

Robert Fico varoval pred prevodom plynovodu, aj keď sa nejde uskutočniť

Predseda Smeru-SD Robert Fico dnes zopakoval svoje varovania pred prevodom plynovodu z pološtátneho SPP do majetku dcérskej spoločnosti plynární Eustream. Transakcia sa podľa neho pripravovala na štvrtkovom valnom zhromaždení plynární. Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) pritom ešte pred tlačovou konferenciou Smeru-SD ubezpečoval, že valné zhromaždenie nebude uznášaniachopné, pretože sa na ňom nezúčastnia zástupcovia štátu. Rovnako premiérka Iveta Radičová tvrdila, že Fond národného majetku stále nemá šéfa, a tak nemôže na zhromaždení konať. A aj keby mohol, neurobil by to, pretože to zakazuje uznesenie vlády.

R. Fico pred novinármi vyhlásil, že J. Miškov sa rozhodol vďaka jeho upozorneniam, keďže o prevode prepravnej infraštruktúry hovoril Smer-SD už skôr. Tvrdil, že za zvolanie valného zhromaždenia hlasovali aj zástupcovia štátu a dodal, že najlepšie by bolo štvrtkové zhromaždenie úplne zrušiť. J. Miškov poprel obvinenie, že nominantom štátu súhlas s uskutočnením valného zhromaždenia nariadil. "V SPP nesedia politickí nominanti, ale predovšetkým odborníci, minister ich prácu neriadi a nezasahuje do nej," reagoval.

Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.

Staršie články nájdete tu.

Ilustračné foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo