Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Spojených štátoch v júni spomalilo na tri percentá z májových 3,3 percenta. V tlačovej správe to oznámilo americké ministerstvo práce. Ďalej zlacňujú najmä pohonné hmoty. Ekonómovia očakávali, že inflácia spomalí na 3,1 percenta. Medzimesačne ceny klesli o 0,1 percenta, zatiaľ čo analytici očakávali, že o 0,1 percenta vzrastú.
Ceny pohonných hmôt v júni oproti predchádzajúcemu mesiacu klesli o 3,7 percenta. Zlacňovanie palív tak zrýchľuje, v máji ich ceny klesli o 3,5 percenta. Medziročne pohonné hmoty zlacneli o 2,5 percenta. Práve ceny benzínu a nafty pritom podľa analytikov S&P Global môžu ovplyvniť rozhodovanie voličov v blížiacich sa prezidentských voľbách.
Potraviny oproti máju zdraželi o 0,2 percenta a v porovnaní s júnom minulého roku o 2,2 percenta. Ceny energií medzimesačne klesli o dve percentá, medziročne však o jedno percento vzrástli.
Medziročná miera inflácie sa stále drží nad dvojpercentným cieľom americkej centrálnej banky. Šéf Fedu Jerome Powell napriek tomu tento týždeň pri vypočutí pred bankovým výborom Senátu poukázal na to, že inflácia spomaľuje a trh práce sa ochladzuje. Následne pri vystúpení vo výbore pre finančné služby Snemovne reprezentantov vyjadril „určitú dôveru“, že inflácia udržateľne klesá k dvojpercentnému cieľu centrálnej banky.
Vývoj spotrebiteľských cien a nadväzujúce vyjadrenia predstaviteľov Fedu sledujú investori najmä preto, aby si urobili predstavu, kedy Fed začne znižovať základné úroky. „Myšlienka, že trh práce už nevytvára inflačný tlak, ktorému americká ekonomika čelila a ktorý sa Fed snažil obmedziť, (...) podporuje vyhliadky na to, že Fed v septembri úroky zníži,“ uviedol analytik Karl Schamotta zo spoločnosti Corpay.