Medziročný rast spotrebiteľských cien v USA sa v januári mierne spomalil, ale stále sa drží vysoko nad cieľom centrálnej banky Fed. Ukázali to v utorok údaje amerického ministerstva práce. 

Konkrétne, spotrebiteľské ceny v najväčšej svetovej ekonomike sa v januári zvýšili medziročne o 6,4 percenta po náraste o 6,5 percenta v decembri. Tento výsledok však zaostal za odhadmi ekonómov, ktorí očakávali, že miera inflácie v januári klesne na 6,2 percenta. Napriek tomu je to jej najnižšia úroveň od októbra 2021.

K spomaleniu celkovej inflácie prispelo zmiernenie rastu cien potravín (na 10,1 percenta z 10,4 percenta), zatiaľ čo sa naopak zrýchlil rast nákladov na bývanie (na 7,9 percenta zo 7,5 percenta) aj energie (na 8,7 percenta zo 7,3 percenta), pričom ceny benzínu stúpli o 1,5 percenta po poklese o 1,5 percenta v decembri.

A hoci sa miera inflácie už vzďaľuje od svojho vrcholu vlani v júni na úrovni 9,1 percenta, stále je viac ako trikrát vyššia než cieľ Fedu na úrovni dvoch percent.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v USA v januári vzrástli o 0,5 percenta po zvýšení o 0,1 percenta v decembri. To je najväčšie medzimesačné tempo za tri mesiace, čo signalizuje, že boj centrálnej banky s vysokou infláciou sa ešte neskončil.

Jadrová inflácia, bez nestálych cien potravín a energií v januári vzrástla medzimesačne o 0,4 percenta, rovnako ako v decembri. A medziročne sa jej rast v januári spomalil na 5,6 percenta z 5,7 percenta v decembri, zatiaľ čo ekonómovia odhadovali, že klesne na 5,5 percenta.

Federálny rezervný systém za uplynulý rok osemkrát zvýšil referenčnú úrokovú sadzbu v snahe utlmiť dopyt a spomaliť tempo zvyšovania cien.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Inflácia v roku 2022 investorov potrápila. Podarilo sa ju poraziť?