Medziročný rast spotrebiteľských cien v Spojených štátoch v júni spomalil na tri percentá z májových štyroch percent. Miera inflácie klesla už dvanásty mesiac po sebe a nachádza sa najnižšie od marca 2021.

Vyplýva to zo správy amerického ministerstva práce. Zníženie inflácie bolo o niečo výraznejšie, ako očakávali analytici. Tí v ankete agentúry Reuters odhadovali júnovú infláciu v priemere na 3,1 percenta.

Vlani v júni sa medziročná miera inflácie v USA vyšplhala až na 9,1 percenta, a bola tak najvyššie za viac ako 40 rokov. Odvtedy postupne klesá.

Americká centrálna banka sa snaží dostať infláciu pod kontrolu prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb, ktoré začala vlani v marci. Jej základná sadzba odvtedy stúpla o päť percentuálnych bodov. Teraz sa nachádza v pásme 5,00 až 5,25 percenta a je najvyššia od roku 2006.

Minulý mesiac síce Fed na svojom zasadnutí úroky ponechal bez zmeny, tento mesiac sa však očakáva zvýšenie o ďalšiu štvrtinu percentuálneho bodu.

Niektorí predstavitelia Fedu tento týždeň signalizovali, že obdobie zvyšovania úrokových sadzieb v USA sa už blíži ku koncu.

Medziročná miera jadrovej inflácie, ktorá nezahŕňa kolísavé ceny potravín a energií, sa v júni znížila na 4,8 percenta z májových 5,3 percenta. Americké akcie na údaje o inflácii zareagovali rastom, zatiaľ čo dolár zostúpil na dvojmesačné minimum voči košu mien.

Ďalšie dôležité správy

Peniaze, euro, dolár, libra
Neprehliadnite

Dolár pre vyhliadky na koniec rastu úrokov v USA klesol na dvojmesačné minimum